W okolicach Łodzi, na leśnej działce, ma powstać dom projektu architekta Marcina Tomaszewskiego z pracowni REFORM Architekt. Parterowy dom zaprojektowany z myślą o seniorach został zainspirowany kształtem kalifornijskiego drzewa Jozuego.
Na liczącej około 3 tys. metrów kwadratowych działce powstanie jednokondygnacyjny dom o całkowitej powierzchni 220 metrów kwadratowych. Projekt został opracowany z myślą o seniorach, poszukujących bezpiecznego domu na kolejne, spokojne lata.
jednokondygnacyjny dom powstał z myślą o seniorach
© REFORM Architekt
bezpieczny, parterowy dom
Inwestorom zależało na projekcie domu niedostępnego z zewnątrz i bezpiecznego dla osób w dojrzałym wieku.
Jak mówi architekt Marcin Tomaszewski:
Bezpieczeństwo oznaczało dla mnie brak schodów, dlatego zaproponowałem pochylnię znajdującą się wewnątrz domu, służącą do przemieszczania się pomiędzy pokojami.
Takie rozwiązanie uniosło bryłę o 1,5 metra na całej długości budynku, dzięki czemu klienci dodatkowo otrzymali zadaszony taras oraz możliwość wejścia na dach, właśnie z poziomu tarasu. Co ciekawe, z zewnątrz budynek sprawia wrażenie piętrowego, choć w istocie ma tylko jedną kondygnację.
wewnątrz domu znajduje się pochylnia
© REFORM Architekt
drzewo Jozuego
Inspiracją dla projketu były charakterystyczne juki krótkolistne z geometrycznymi gałęziami. Rośliny te zwane drzewem Jozuego porastają m.in. teren parku narodowego w południowo-wschodniej części Kalifornii.
Jak o inspiracji mówi Marcin Tomaszewski:
Ten dom powstał najpierw we śnie. Wyśniona gałązka z drzewa Jozuego miała z pewnością związek z płytą zespołu U2, wydaną na 30-lecie pracy artystycznej, którą wykonawcy nazwali Joshua Tree i której słuchałem często w okresie projektowania.
Zewnętrzny wygląd bryły budynku jest uwarunkowany najważniejszą z wytycznych — bezpieczeństwem użytkowników. Nowoczesny obiekt zawiera detale nawiązyjące do dizajnu z ubiegłego wieku. Są to drewniane, przyciemniane okna, charakterystyczne dla lat 60. i 70. Realizację RE: JOSHUA TREE HOUSE zaplanowano na 2021 rok.
oprac.: Dobrawa Bies
ilustracje dzięki uprzejmości REFORM Architekt