Skwer Usług Kultury „Przystanek Edukacja” to koncepcja mająca na celu rewitalizację przestrzeni publicznej fragmentu miasta Wieleń. Za projekt aktywizujący i integrujący lokalną społeczność odpowiedzialni są Bartosz Jarosz i Paweł Świerkowski z Neostudio Architekci.
Rewitalizacja to metoda ożywiania zdegradowanych dzielnic miasta. Jest inicjowana i koordynowana przez samorząd miasta. Temu procesowi mającego na celu m.in.: przeciwdziałanie degradacji przestrzeni zurbanizowanej, pobudzanie rozwoju i zmian jakościowych, poprawę środowiska zamieszkania oraz ochronę dziedzictwa narodowego, przy zachowaniu zasad zrównoważonego rozwoju stawiła czoło społeczność lokalna miasta i Gminy Wieleń, tworząc Lokalny Program Rewitalizacji Gminy Wieleń na lata 2017-2023. W uchwałę wpisuje się prezentowany projekt budowy skweru usług kultury „Przystanek Edukacja”.
stan aktualny
fot.: Neostudio Architekci
rewitalizacja Wielenia
Przedmiotem działań rewitalizacyjnych jest zazębiający się z przestrzeniami publicznymi fragment miasta Wieleń, który wpisuje się w siatkę ulic — mocno uczęszczanej głównej drogi wojewódzkiej ulicy T. Kościuszki i bocznych ulic H. Sawickiej i H. Sienkiewicza.
Jak o tym fragmencie miasta mówią architekci:
Odstaje na niekorzyść od innych części miasta, jest niechętnie odwiedzany i stanowi pseudo parking dla klientów sklepów znajdujących się przy głównej ulicy miasta. Jego obecna funkcja — dawnego przystanku PKS zamarła w momencie, którym większość ludzi przesiadła się do własnych środków transportu, zmieniono lokalnie organizację ruchu i trasy autobusów, a mały pawilon dworca przestał spełniać wymagania funkcjonale i został wynajęty pod usługę handlową.
nowy obiekt powstanie w miejscu nieużywanego przystanku PKS
© Neostudio Architekci
Celem projektu jest stworzenie miejsca integracji mieszkańców w mocno zurbanizowanej części miasta, przy głównej drodze ul. Tadeusza Kościuszki, poprzez wykorzystanie instalacji edukacyjnych, elementów służących wypoczynkowi i spędzaniu wolnego czasu. Ożywienie tego fragmentu miasta musiało być kontrolowane.
czy można coś jeszcze doprojektować?
W pierwotnej wersji projektu zakładano zagospodarowanie przestrzeni w formie placu z drzewem, elementami małej architektury takimi jak: małe trybuny, ścianę ogłoszeniową pełniącą również funkcję ekranu, pomnika, elementów do aktywności miejskiej, tarasu terenowego na potrzeby warsztatów miejskich i odgrodzenie urbanistyczne i częściowo akustyczne od drogi ul. T. Kościuszki.
taras pozwala na organizacje różnywch wydarzeń kulturalnych
© Neostudio Architekci
W wyniku rozwijającego się programu rewitalizacji oraz godzenia innych programów, które Miasto i Gmina Wieleń prowadzi, postanowiono doprojektować szkieletowy pawilon kawiarenki pod nazwą „Przystanek Edukacja”. Po likwidacji powierzchni asfaltowych zaprojektowano nawierzchnie ze szlachetnych kostek betonowych w granitowych obrzeżach, powierzchni piaskowo-żwirowej w okolicy platanu oraz projektowanego tarasu z desek konglomeratowych, który będzie idealnym podłożem do warsztatów prowadzonych przez Miejski Ośrodek Kultury oraz na potrzeby tarasu projektowanej kawiarenki.