Dom Kultury w Hurlstone Park,
projekt: SCA
W zachodniej części Sydney powstał nowy ośrodek kultury zaprojektowany przez pracownię Sam Crawford Architects, która w swoich projektach skupia się na minimalizowaniu wpływu na środowisko poprzez zrównoważone rozwiązania, czerpiąc inspirację z historii, kultury i ekologii każdego miejsca. Pawilon w Hurlstone Park harmonijnie łączy się z lokalnym dziedzictwem kulturowym, oferując mieszkańcom niezbędne przestrzenie i ożywiając lokalny park.
Dom Kultury w Hurlstone Park harmonijnie łączy się z otaczającą go naturą
Brett Boardman Photography © Sam Crawford Architects (SCA)
rewitalizacją przestrzeni publicznej
w Hurlstone Park
Wcześniej na tym terenie znajdował się opuszczony klub gry w kręgle. Dawna funkcja ustąpiła miejsca bardziej zróżnicowanym formom aktywności, które odpowiadają nowemu pokoleniu mieszkańców o różnych preferencjach.
Dom Kultury w Hurlstone Park łączy nowoczesność z lokalnym dziedzictwem
Brett Boardman Photography © Sam Crawford Architects (SCA)
Pawilon pełni funkcję miejsca spotkań, imprez, wykładów i innych wydarzeń, stając się cennym zasobem dla obywateli, lepiej dostosowując się do ich aktualnych oczekiwań.
Nowy Dom Kultury w Hurlstone Park pełni funkcję miejsca spotkań, imprez, wykładów i innych wydarzeń
Brett Boardman Photography © Sam Crawford Architects (SCA)
dom kultury w Sydney
– pawilon w kształcie litery "Y"
Kluczowym aspektem projektu było uzyskanie dostępności oraz łączności z otoczeniem, co miało wpływ zarówno na kształt, jak i układ budynku. Architekci zaprojektowali pawilon o nieregularnej formie przypominającej literę „Y”. Główna bryła pawilonu opiera się na wąskich słupach, dzięki czemu powstaje wolna przestrzeń parteru, oferująca miejsce zarówno na aktywny wypoczynek, jak i spokojną rekreację dla różnych grup użytkowników.
Dom Kultury Hurlstone Memorial Reserve — rzut przyziemia
© Sam Crawford Architects (SCA)
elewacja z siatki cięto-ciagnionej
Całe piętro otoczone jest perforowaną blachą w kolorze czerwonym, co nadaje budynkowi wrażenia lekkości. Pawilon przykryty jest płaskim, metalowym dachem w czerwono-białych barwach.
kolory inspirowane lokalnym dziedzictwem
Kolory zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne (terakota, róż, czerwień, miedź, krem i glina) nawiązują do dziedzictwa okolicy.
Elewacja pawilonu w Hurlstone Park pokryta jest perforowaną, czerwoną blachą, nadając mu lekkości
Brett Boardman Photography © Sam Crawford Architects (SCA)
Czerwona cegła i dachy z terakoty, charakterystyczne dla tej dzielnicy, zainspirowały nas do wyboru materiałów, kolorystyki i formy nowego ośrodka kultury w Hurlstone Park. Projekt odwołuje się do charakteru budynków z czasów federalizacji Australii (XIX wiek – przyp. red), interpretując je w nowoczesny sposób, co tworzy szczególną więź z mieszkańcami
– wyjaśnia Sam Crawford,
dyrektor SCA
Dom Kultury w Hurlstone Park posiada płaski dach w czerwono-białych barwach
Brett Boardman Photography © Sam Crawford Architects (SCA)
funkcjonalne przestrzenie
dla mieszkańców Sydney
Budowla o powierzchni 143 m² oferuje różnorodne przestrzenie, takie jak sala spotkań, która może działać niezależnie od przestrzeni zewnętrznej lub być z nią połączona w jedną większą strefę, dzięki przesuwanym szklanym drzwiom prowadzącym do wnętrza.
Dom Kultury w Hurlstone Park — widok na wnętrze pawilonu
Brett Boardman Photography © Sam Crawford Architects (SCA)
W obiekcie znajduje się również kuchnia oraz toalety publiczne. Wnętrze zdobi solidny „cokół” w kształcie pasa, biegnącego wokół całego pomieszczenia. Ściany wewnętrzne utrzymano w delikatnych, pastelowych barwach.
Dom Kultury w Hurlstone Park — widok na łazienkę
Brett Boardman Photography © Sam Crawford Architects (SCA)
pawilon wspierający ekologię w mieście
Projekt opiera się na materiałach, które ograniczają koszty utrzymania i eksploatacji. Dodatkowo wykorzystuje zasady pasywnego projektowania, aby zminimalizować potrzebę klimatyzacji i maksymalnie wykorzystać energię słoneczną. Dzięki tym rozwiązaniom pawilon funkcjonuje sprawnie przez całą dobę, a nocą subtelnie rozświetla otoczenie.
Dom Kultury w Hurlstone Parku – przekrój podłużny budynku – wewnątrz znajduje się pokój wspólny, aneks kuchenny, spiżarnia i łazienka
© Sam Crawford Architects (SCA)
tętniące życie społeczności
Integracja pawilonu z parkiem ożywiła zapomniany teren, przekształcając go w tętniące miejsce spotkań. To przestrzeń sprzyjająca interkcjom, wspierająca lokalne relacje i podnosząca jakość życia mieszkańców.
Oprac.: Anastazja Dżupina
Ilustracje udostępnione dzięki uprzejmości pracowni CAZA.