Koncepcja miasta kreatywnego opracowana przez Charlesa Landry'ego i Franco Bianchiniego sięga ostatniej dekady XX wieku. Wizja creative city jako kolejnego komponentu rozwoju współczesnych ośrodków miejskich jest tak samo aktualna, jak prawie trzydzieści lat temu. Podobny kierunek chce wzmocnić Kraków, między innymi przez założenie Apteki Designu.
Krakowska dzielnica Wesoła pozostaje ciągłym tematem debaty ze względu na szanse, jaką miasto otrzymało po zakupie części budynków Szpitala Uniwersyteckiego. Bardzo rzadko duże miasta wielkości stolicy małopolski mają szanse na przebudowanie nowej dzielnicy w swoim centrum.
Zagospodarowanie Wesołej było jednym z głównych tematów Międzynarodowego Biennale Architektoniczne w 2021 roku. Interdyscyplinarne warsztaty złożone ze specjalistów od architektury, kultury, sztuki czy polityki tworzyły koncepcję zagospodarowania Wesołej. Obok wielu idei, jedną z nich było stworzenie na Wesołej miejsca dla designerów i artystów — realizacji w pewnym aspekcie koncepcji creative city. Dziś możemy zobaczyć pierwsze kroki w tym kierunku.
Apteka Designu ma stanowić początek transformacji Wesołej w dzielnice kreatywną
fot. K. Kukiełka
miejsce dla sztuki i designu
Na ulicy Kopernika, zaraz za budynkiem „Czerwonej Chirurgii” znajdowała się przez wiele lat apteka. Po jej zamknięciu opuszczony budynek wyłącznie straszył spacerujących obok mieszkańców i mieszkanki Krakowa. 26 września br. oficjalnie otwarto Aptekę Designu, która jest projektem Krakowskiego Biura Festiwalowego.
Apteka ma być miejscem integracji środowiska designerów i artystów. Mury dawnej apteki dostarczają przestrzeni do pracy, w postaci coworkingowych i indywidualnych stanowisk pracy, jak i małą przestrzeń konferencyjną, miejsce do prototypowania projektów oraz czytelnie (w której oczywiście znajdziecie magazyn A&B). Wolę współpracy w tym miejscu wyraziły już koła naukowe ASP, a Muzeum Zabawek, które zajmie część miejsca w aptece. Apteka ogłosiła w sierpniu konkurs na udział w programie pracowni i Co-workingu — swoje miejsce znajdą tu artyści działający na pograniczu aktywizmu i designu oraz projektanci produktów i usług. Designerzy mają aktywizować wesołą w ramach swojej pracy.
na miejscu znajdziemy przestrzenie do pracy, czytelnie, a także miejsce do konferencji
fot. K. Kukiełka
kierunek kreatywność
Otwarcie apteki należy uznać za początek drogi do metamorfozy Wesołej z dzielnicy kojarzonej głównie z chorobami, stała się kreatywną częścią miasta, z pracowniami, artystami i bogatą ofertą wydarzeń z zakresu kultury. Apteka Designu już przygotowała program na najbliższe dwa miesiące, a to dopiero początek zadań, które mają odmienić oblicze dzielnicy.
opracował Wiktor Bochenek