Dom Muzyki Węgierskiej,
projekt: Sou Fujimoto Architects
Dzięki powstałemu w Budapeszcie Domowi Muzyki Węgierskiej, w 200‑letnim parku miejskim stolicy można doświadczyć nie tylko przeżyć estetycznych, ale także dźwiękowych. Projekt architektoniczny japońskiej pracowni Sou Fujimoto Architects jest częścią Liget Budapest — największej rewitalizacji kulturalnej w Europie, obejmującej budowę oraz modernizację instytucji kulturalnych na terenie zielonych obszarów parku.
architektura inspirowana lasem dźwięków
Węgierski Dom Muzyki o powierzchni 9000 m² wyróżnia się organiczną formą, która kontrastuje z zabytkowymi budowlami rozsianymi po parku i jego otoczeniu, jednocześnie harmonijnie współgrając z przyrodą. Niemal całkowicie przeszklona fasada oraz drzewa zasadzane wewnątrz budynku umożliwiają stały kontakt z naturą nawet po przekroczeniu progu, a otwarte przestrzenie parteru płynnie łączą wnętrze z otoczeniem.
Dom Muzyki Węgierskiej w Budapeszcie — otwarte przestrzenie parteru płynnie łączą wnętrze z otoczeniem
fot.: Iwan Baan
Zadaszenie budynku składa się z ponad 30 tysięcy dekoracyjnych elementów w kształcie liści, zawieszonych na suficie. Całośc wspiera się na stalowych słupach.
Organiczna forma Domu Muzyki Węgierskiej w Budapeszcie kontrastuje z zabytkowymi budowlami rozsianymi po parku i jego otoczeniu
fot.: Iwan Baan
dach inspirowany falami dźwiękowymi
Biały dach budynku nawiązuje do różnorodności fal dźwiękowych – rozległa, falująca powierzchnia zmienia swoją głębokość, pozostając poniżej linii drzew parku miejskiego.
Dom Muzyki Węgierskiej w Budapeszcie — widok z lotu ptaka
fot.: Iwan Baan
W jego strukturze znajduje się prawie 100 otworów o owalnych kształtach, które umożliwiają przenikanie koron drzew do wnętrza budynku oraz wpuszczają światło, przypominając spacer pod naturalnym baldachimem liści.
Dom Muzyki Węgierskiej w Budapeszcie — widok na parter
fot.: Iwan Baan
Tworzenie muzyki to sedno ludzkiego doświadczenia. Dom Muzyki to jedyna w swoim rodzaju instytucja, która ma na celu ukazanie piękna dźwięku i muzyki oraz istotnej roli, jaką odgrywa w każdym aspekcie naszego życia
— mówi András Batta, dyrektor Domu Muzyki i były prezydent Akademii Muzycznej im. Liszta.
Dom Muzyki Węgierskiej w Budapeszcie — plan parteru
©Sou Fujimoto Architects
przestrzenie wystawiennicze i edukacyjne
Budowla została podzielona na trzy poziomy, które odzwierciedlają trzy części muzycznej partytury. Na poziomie podziemnym znajduje przestrzenią przeznaczona na stałe i czasowe wystawy. Parter obejmuje dwie sale koncertowe: mniejszą salę ze szklanymi ścianami, wykorzystywaną głównie do wykładów i warsztatów, a także jako miejsce koncertów i audytorium, oraz scenę na świeżym powietrzu, usytuowaną przy wejściu do budynku, która gości koncerty zarówno w ciągu dnia, jak i wieczorem. Na najwyższym piętrze znajdują się przestrzenie edukacyjne, biblioteka i taras.
Dom Muzyki Węgierskiej w Budapeszcie — przekrój budowli
©Sou Fujimoto Architects
nowatorskie rozwiązania dźwiękowe
Projekt akustyczny został zrealizowany przez japońską firmę Nagata Acoustics. Współpraca Nagaty z biurem Sou Fujimoto pozwoliła napokonanie wyzwań związanych ze szklanym designem budynku — stworzyli oni ścianę w kształcie zygzaka, która umożliwia odbicie i rozproszenie dźwięku od przeszklonej powierzchni, co prowadzi do uzyskania jednorodnego brzmienia.
Dom Muzyki Węgierskiej w Budapeszcie — ściana w kształcie zygzaka umożliwia odbicie i rozproszenie dźwięku od przeszklonej powierzchni, co prowadzi do uzyskania jednorodnego brzmienia
fot.: Iwan Baan
ekologiczne rozwiązania
Węgierski Dom Muzyki wyposażono w innowacyjny system grzewczy i chłodzący, oparty głównie na energii geotermalnej i innych odnawialnych źródłach, zaspokajających potrzeby energetyczne budynku.
muzyczne podróże w przestrzeni i czasie
Instytucja prezentuje bogate tradycje muzyczne Węgier i ich znaczącą rolę w historii muzyki europejskiej zarówno dla krajowych, jak i zagranicznych odwiedzających poprzez interaktywne wystawy — zarówno stałe, jak i czasowe — wykorzystujące technologię XXI wieku, warsztaty edukacyjne oraz wydarzenia muzyczne i koncerty na świeżym powietrzu. Stała wystawa zapewni odwiedzającym podróż przez dwa tysiące lat tworzenia muzyki w Europie — od muzycznych dokonań praczłowieka, przez kluczowe momenty w historii muzyki, aż po szeroki zakres awangardowej i popularnej muzyki, napędzanej rewolucją technologiczną XX i XXI wieku.
Dom Muzyki Węgierskiej w Budapeszcie został podzielony na trzy poziomy
fot.: Iwan Baan
Dom Muzyki w Budapeszcie łączy krajobraz z architekturą, oferując odwiedzającym nowe spojrzenie na tworzenie muzyki i jej wpływ na nasze życie. Taka koncepcja zyskała uznanie w środowisku międzynarodowym, co potwierdzają nagrody przyznane przez Międzynarodowe Nagrody Nieruchomości, które uznały go za najlepszy budynek. Dodatkowo, Dom Muzyki otrzymał tytuł Najlepszego Wykorzystania Muzyki w Rozwoju Nieruchomości od Music Cities, co podkreśla jego rolę w kształtowaniu przestrzeni kulturowej i muzycznej.
Oprac.: Anastazja Dżupina
Ilustracje udostępnione dzięki uprzejmości pracowni Sou Fujimoto Architects.