W tym projekcie najistotniejsze było zachowanie charakteru działki z jej wyjątkowym leśnym otoczeniem. Dom zaprojektowany przez Exterio miał wkomponowywać się w lesisty charakter miejsca.
Dom wśród drzew projektu pracowni Exterio stworzony został dla inwestorów, których priorytetem było zachowanie wyjątkowego charakteru miejsca. Dom złożony został z dwóch brył, które odpowiadają za podział wnętrza na strefę dzienną i strefę odpoczynku. Architekci postanowili wykorzystać ceglaną elewację, która ma korespondować nie tylko z leśnym otoczeniem, ale również przeszkleniami wykorzystanymi w obu częściach domu.
architekci chcieli, by forma budynku oraz materiały elewacyjne maksymalnie wpisywały się w leśne otoczenie
fot.: Yassen Hristov | © Exterio
O rozwiązaniach zastosowanych w tym projekcie, łączeniu brył i układzie domu opowiada Marcin Klukowski z pracowni Exterio
Wiktor Bochenek: Czy dom wśród drzew miał bardziej wyróżniać, czy wpisywać się w leśne otoczenie?
Marcin Klukowski: Trudno całkowicie ukryć tej skali budynek wśród drzew. Jednak chcieliśmy, żeby forma budynku oraz materiały elewacyjne maksymalnie wpisywały się w leśne otoczenie. Forma tradycyjnego domu z dwuspadowym dachem nawiązuje do architektury wiejskiej czy leśnej. Jest również najbardziej praktyczna przy otaczających drzewach, z których ciągle spadają igły i liście.
bryły zostały połączone przeszklonym łącznikiem, który jednocześnie jest zwornikiem funkcjonalnym budynku
fot.: Yassen Hristov | © Exterio
Wiktor: Budynek składa się z dwóch brył — w jaki sposób zostały połączone?
Marcin: Bryły zostały połączone przeszklonym łącznikiem, który jednocześnie jest zwornikiem funkcjonalnym budynku. Znajduje się w nim główne wejście do budynku, hol wejściowy oraz schody na piętro.
Wiktor: Jak został zaprojektowany układ domu?
Marcin: Układ domu bezpośrednio jest odzwierciedlony w formie dwóch brył. Wejście główne oraz komunikacja znajdują się na środku, w łączniku pomiędzy bryłami. Niższa bryła mieści w sobie cześć dzienną z wysokim salonem, jadalnią i kuchnią. W drugiej bryle, dwukondygnacyjnej umieściliśmy na parterze garaż oraz pomieszczenia techniczne i gabinet/pokój gościnny, a na poddaszu trzy sypialnie dla wszystkich członków rodziny wraz z garderobą i łazienkami.
Wiktor: Dlaczego zdecydowaliście się na takie rozwiązanie elewacji?
Marcin: Elewacja ceglana miała być maksymalnie naturalna, kojarzyć się z naturą i materiałami naturalnego pochodzenia. Ważne było również, żeby elewacja była maksymalnie bezobsługowa, co w leśnym otoczeniu jest bardzo ważne. Żeby się nie brudziła w widoczny sposób oraz żeby była łatwa w czyszczeniu i odporna na wilgoć.
dom złożony został z dwóch brył, które odpowiadają za podział wnętrza na strefę dzienną i strefę odpoczynku
fot.: Yassen Hristov | © Exterio
Wiktor: Na co warto zwrócić uwagę w tym projekcie?
Marcin: Myślę, że warto zwrócić uwagę na czytelny układ domu, który spójnie łączy wygodną funkcję z w miarę kameralną formą budynku. Chcieliśmy również osiągnąć balans pomiędzy nowoczesnością oraz ciepłym wiejskim klimatem.
forma budynku miała odwoływać się do rustykalnego charakteru Mazowsza
fot.: Yassen Hristov | © Exterio
Wiktor: Co było największym problemem w tym projekcie, a co sprawiło najwięcej satysfakcji?
Marcin: Najwięcej satysfakcji sprawiło nam to, że inwestor był świadomy wybranych rozwiązań oraz jakości wybranych materiałów i zrealizował budynek w stu procentach zgodnie z założeniami projektowymi. Większych problemów przy projektowaniu oraz realizacji nie mieliśmy.
Wiktor: Dziękuję za rozmowę.
dom zlokalizowany jest pod Warszawą
fot.: Yassen Hristov | © Exterio