Ślonsko Chałpa to projekt przebudowy budynków gospodarczych z okresu PRL. Pozostałości po stodole architekci z pracowni mode:lina™ zamienili w dom jednorodzinny, zachowując w nim ślady dawnej architektury — surowy beton, cegłę i prostą formę.
schemat kształtowania bryły
© mode:lina™
Architekci wspólnie z inwestorami zdecydowali się na zachowanie oryginalnego klimatu budynku — bryła jednorodzinnego domu kontynuuje prosty kształt dawnej stodoły. Z istniejących obiektów udało się zachować betonową konstrukcję, część cegieł i elementów stalowych.
elewacja i wnętrze domu
fot.: Patryk Lewiński
Dzięki modułowej siatce słupów i betonowemu stropowi obiekt mógł w łatwy sposób zostać przebudowany i w miarę dowolnie zaaranżowany. Architekci zdecydowali się na skrócenie bryły budynku o cztery pola konstrukcyjne, dwa z nich pozwoliły stworzyć taras zewnętrzny, a kolejne dwa zrobiły miejsce na salon o podwójnej wysokości. Przebudowany został także dach budynku, który poniesiono tak, aby na piętrze zmieściły się funkcje mieszkalne.
widok na kuchnię i wysoki salon
fot.: Patryk Lewiński
Drewniana elewacja Ślonskiej Chałpy przebita jest dużymi, nieregularnymi otwarciami, które pozwalają na maksymalne doświetlenie wnętrza. Szary, sąsiadujący ze stodołą dom‑kostka, przeznaczony został na dom gościnny.