Łódź znowu chce odbetonować fragment miasta. Po ogłoszeniu rewitalizacji Starego Rynku przyszedł czas na pasaż Schillera. Co zmieni się w tej części miasta?
szukając rozwiązania
Pasaż Schillera był długi czas przykładem tego, co zwykło się nazywać betonozą — przestrzenią skutecznie pozbawioną jakiejkolwiek atrakcyjności dla mieszkańców. Od kilku lat można zauważyć, jak z coraz większym ostracyzmem traktowane są betonowe rewitalizacje placów, ulic i skwerów. Kostka i wylewka z pewnością wyszły z mody.
zmiany w Pasażu Schillera
Przed takim wyzwaniem stanął ponownie łódzki magistrat, który ogłasza kolejną rewitalizację przestrzeni w centrum miasta. Jakiś czas temu rozpoczęły się prace na terenie Starego Rynku (Zobacz tutaj). Pasaż Schillera to przestrzeń położona w sercu miasta, bezpośrednio przy ulicy Piotrkowskiej. Próby ożywiania tej przestrzeni trwają od lat. Organizowano tutaj pokazy street artu czy mappingu. Teraz przyszedł czas na kompleksową przebudowę i reorganizację pasażu Schillera.
pasaż Schillera po zmianach ma być przestrzenią przyjazną mieszkańcom
© Materiały prasowe Urzędu Miasta Łodzi
zazielenić i zmienić
Jakie zmiany czekają pasaż Schillera? Przede wszystkim zerwanie betonu w znacznej części tej przestrzeni i posadzenie ponad pięćdziesięciu drzew. Drzewa, jak wskazują specjaliści to nie wszystko (Zobacz tutaj), dlatego obok drzew pojawiają się krzewy, byliny i rabaty z kwiatami. W procesie projektowania istotne było rozróżnienie na miejsca słoneczne i zacienione.
Równie istotne będą rabaty z kwiatami, które rozłożone są na dwie tonacje kolorystyczne zależne od pory roku. Większość kwiatów ma kwitnąć na biało, a w okresie jesiennym przechodzić na brunatno-czerwony kolor.
w końcu wewnątrz pasażu królować będzie zieleń
© Materiały prasowe Urzędu Miasta Łodzi
Kiedy rozpocznie się przebudowa? To wszystko zależy od przebiegu prac. Na ostateczną ocenę projektu należy jeszcze poczekać.
Przed nami kolejny ważny projekt w ramach rewitalizacji centrum Łodzi. Zainteresowane firmy mogły składać oferty do 25 marca. Następnie oferenci zostaną zaproszeni do udziału w akcji. Wygra ta, która zaoferuje najniższą kwotę za realizację tej inwestycji. Planujemy, że prace budowlane rozpoczną się pod koniec lata i będą trwać 12 miesięcy – mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.
zmiany w łodzi
Łódź boryka się od lat z problemami przemian gospodarczych. Przemysłowy model rozwoju, będący głównym czynnikiem rozbudowy dla miasta nie był gotowy do utrzymania. Procesy adaptacyjne w Łodzi pokazują przede wszystkim starania o zmianę modelu gospodarczego, co można zaobserwować również w modernizacjach architektonicznych. O tych działaniach pisaliśmy w numerze Architektura & Biznes poświęconemu Łodzi i jej regeneracji poprzemysłowej.
pracę mają potrwać dwanaście miesięcy i zostać zakończone w 2023 roku
© Materiały prasowe Urzędu Miasta Łodzi