Za nami pierwsza połowa lata, sezon urlopowy trwa w pełni, a wielu z nas planuje odpoczynek w otoczeniu natury, z dala od zgiełku miast. Idealnym sposobem na relaks są domki letniskowe położone często w urokliwych miejscach — w lesie, nad jeziorem, lub przy plaży. Jeśli szukacie inspiracji, przygotowaliśmy dla was przegląd architektonicznych perełek od Podhala aż po Bałtyk.
górski domek z prefabrykatów
HONAY HOUSE można zobaczyć w Dursztynie
fot.: Karolina Krasińska © studio JANG
Jeśli znajdujemy się w Małopolsce w okolicach Nowego Targu, warto zajrzeć do Dursztyna, gdzie na samym szczycie wzgórza Honaj stanął domek z prefabrykatów autorstwa polsko-chińskiego studia JANG. Drewniany i ekologiczny HONAY HOUSE wykorzystuje atuty okolicy, umożliwiając odwiedzającym relaks w otoczeniu natury i panoramy słowackich Tatr.
nowoczesne szałasy pasterskie
osada luksusowych szałasów znajduje się w Kościelisku
fot.: Grzegorz Tatar © Karpiel Steindel Architektura
Na Podhalu uwagę przyciąga ostatnia realizacja pracowni Karpiel Steindel Architektura znanej z łączenia regionalnych tradycji z nowoczesnością. Położona u podnóża Giewontu Osada w Kościelisku to sześć willi nawiązujących formą i zastosowanymi materiałami do górskich szałasów pasterskich. Zwróćcie uwagę na pokrycie dachów wykonane z dranic!
kolaż starego z nowym
projekt domu letniskowego w Gorcach
© exexe
Pozostając w południowej Polsce i tematyce architektury regionalnej, ciekawym projektem jest dom letniskowy w Gorcach autorstwa pracowni exexe. Architekci stanęli przed sporym wyzwaniem — przebudową istniejącego, trzydziestoletniego budynku. Autorzy pozostawili masywną, podmurówkę wykonaną z otoczaków oraz gont pokrywający dach i ściany zewnętrzne.
minimalizm na Śląsku
Domek Śląski może powstać na zgłoszenie
© Tecla
A teraz skok na mapie i wizyta w okolicach Przedgórza Sudeckiego, gdzie architekci z pracowni Tecla w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na współczesną, funkcjonalną i estetyczną architekturę rekreacyjną stworzyli Domek Śląski. Bryła budynku o prostym rzucie, proporcjach i dwuspadowym dachu nawiązuje do dolnośląskiej architektury.
35 m² szczęścia na łonie natury
HUS znajduje się w Strzyżach, ale można też kupić jego projekt i wybudować go na własnej działce
© HUS
Podróżując z Warszawy, w zaledwie godzinę można trafić do małej miejscowości Strzyże, gdzie czeka na nas całoroczny domek z ruską banią. HUS o powierzchni 35 metrów kwadratowych, można wynająć, ale można też kupić i postawić na własnej działce. Hasła przewodnie projektu? Otwarty układ pomieszczeń, drewno, materiały na bazie celulozy i naturalne impregnaty.
domek letniskowy, który pomaga
Żbik znajduje się w Nadbużańskim Parku Krajobrazowym
fot.: Paweł Kraszewski © Magdalena Grycz, mallumo, FOSA studio
Również w odległości godzinnej podróży z Warszawy powstał Żbik — domek letniskowy na planie trójkąta. Żbik powstał z chęci stworzenia miejsce odpoczynku oraz po to, by swoją działalnością pomagać żbikom i innym ginącym gatunkom zwierząt. Z każdego pobytu w domku część dochodu przeznaczana jest na pomoc zwierzętom z Fundacji WWF.
po spokój do Domku POSPOKÓJ
Domek POSPOKÓJ znajduje się w województwie warmińsko-mazurskim
fot.: Nate Cook Photography © YONO architecture
Kierując się w stronę Mazur, w sąsiedztwie lasu i jeziora znajdziemy nowoczesny domek letniskowy autorstwa pracowni YONO architecture. Jego inwestor chciał uzyskać miejsce, w którym on i jego goście będą mogli odpocząć w otoczeniu natury i pięknych widoków — tak powstał utrzymany w stylu skandynawskim, drewniany domek POSPOKÓJ.
relaks nad morzem
Modern Houses 7 powstały w Jastrzębiej Górze
fot.: Piotr Kowalczyk © Archmondo
Nasz przegląd kończymy w Jastrzębiej Górze gdzie powstały domki letniskowe Modern Houses 7, zlokalizowane zaledwie trzysta metrów od morza. Oszczędne w formie siedlisko składające się z siedmiu obiektów to projekt Piotra Kowalczyka z pracowni Archmondo, który starał się uchwycić klimat wakacji nad morzem, ale bez zbędnych ozdób i upiększeń, stąd biel i drewno.