Koncepcja autorstwa uau studio
(dawne UOOU Studio)
[materiał przygotowany na podstawie opisu autorskiego pracowni]
Wzrost poziomu mórz, który do 2050 roku zagrozi 1 miliardowi ludzi oraz ponad 150 największym miastom, stawia przed światem wyzwanie opracowania zrównoważonych i skalowalnych rozwiązań na wodzie. Na to wyzwanie odpowiedziało uau studio, projektując HyperCay — nowoczesną, modułową wyspę hotelową, która przekracza tradycyjne wyobrażenia o luksusie na wodzie.
od koncepcji MORPHotel do nowatorskiego HyperCay
Wszystko zaczęło się kilka lat temu od projektu MORPHotel, którego celem było wykreowanie nowego doświadczenia pobytu w luksusowym hotelu. Projekt ten zyskał duże międzynarodowe uznanie, zdobywając uwagę mediów.
Wizualizacja hotelu. — Centralne segmenty zawierają wspólne przestrzenie i udogodnienia.
© uau studio
struktura reagująca na warunki środowiskowe
Zespół specjalistów połączył siły, łącząc kompetencje w zakresie strategii, designu, innowacji i rozwoju biznesu, aby dalej rozwijać tę wizję. Rezultatem tej drugiej fazy projektowej jest HyperCay, „więcej niż wyspa” — modularna pływająca struktura bazuje na połączonych „segmentach”, które tworzą elastyczną strukturę przypominającą kręgosłup. Centralne segmenty zawierają wspólne przestrzenie i udogodnienia, takie jak restauracje, bary, spa, lobby, czy kino. Apartamenty są mobilne i mogą samodzielnie przemieszczać się na krótkie i średnie odległości.
Widok z boku na morzu
© uau studio
więcej niż rejs – zrównoważona podróż
Z myślą o tym zespół opracował HyperCay — nowatorski koncept zrównoważonej podróży morskiej, który ma na celu przesuwanie granic samowystarczalnych społeczności na wodzie oraz rozwój kluczowych technologii, zdolnych do rozwiązywania globalnych wyzwań. Projekt ten stanowi połączenie luksusowych hoteli i statków wycieczkowych, gdzie pokoje przypominają jachty, umożliwiając gościom swobodne odkrywanie otoczenia, podczas gdy główna struktura powoli przemierza morze.
Widok nowoczesnego budynku na wodzie nocą
© uau studio
zdolność adaptacji
Struktura budynku przypominająca kręgosłup, dzięki hydraulicznym tłokom HC, jest zdolna do zmiany kształtu, aby dostosować się do warunków środowiskowych i klimatycznych oraz do nawigacji w wąskich kanałach.
Rzut
© uau studio
mobilność apartamentów – nowe możliwości dla turystów
W przeciwieństwie do tradycyjnych rejsów, gdzie pasażerowie muszą dołączyć i zejść na ląd w określonych punktach, na HyperCay pasażerowie mogą wejść w dowolnym punkcie trasy, która ciągle się zmienia. Centralne moduły zapewnią przestrzeń i udogodnienia dla gości, aby mogli spożywać posiłki, korzystać z rozrywki i nawiązywać kontakty, podczas gdy prywatne ruchome kapsuły dadzą gościom możliwość eksplorowania otaczającego środowiska.
Widok wnętrza — Centralne moduły zapewnią przestrzeń i udogodnienia dla gości, aby mogli spożywać posiłki, korzystać z rozrywki i nawiązywać kontakty.
© uau studio
samowystarczalny ekosystem – współpraca z lokalnymi społecznościami.
HC można uznać za samowystarczalny sztuczny ekosystem zasilany energią odnawialną, z namorzynowym ogrodem w centrum: szkółką dla zwierząt i roślin. Wszystkie aspekty HyperCay współpracują z lokalnymi społecznościami, aby wspierać środowisko i lokalną gospodarkę.
Wizualizacja z lotu ptaka — Budynek przypomina kształtem kręgosłup.
© uau studio
zrównoważone rozwiązania na wodzie w obliczu kryzysu klimatycznego
W obliczu rosnącego poziomu mórz, architektura może odegrać kluczową rolę w adaptacji do globalnych zmian klimatycznych. Projekty takie jak HyperCay oferują innowacyjne, samowystarczalne rozwiązania, które łączą zaawansowaną technologię z ekologicznym podejściem. Tego typu pływające struktury mogą pomóc w budowaniu odpornych społeczności, które nie tylko przetrwają, ale i rozwiną się w zmieniających się warunkach środowiskowych. Architektura na wodzie to przyszłość, która odpowiada na najpilniejsze wyzwania świata.
Oprac.: Natalia Ledzianowska
Ilustracje udostępnione dzięki uprzejmości pracowni uau studio