Architekci z pracowni Karpiel Steindel Architektura znani są z łączenia regionalnych tradycji Podhala z nowoczesnością. Podobnie stało się też w przypadku ich nowej realizacji — Osady w Kościelisku. Położonych u podnóża Giewontu sześć willi nawiązuje formą i zastosowanymi materiałami do górskich szałasów pasterskich. Zwróćcie uwagę na pokrycie dachów wykonane z dranic.
z domów rozpościera się widok na Tatry
fot.: Grzegorz Tatar © Karpiel Steindel Architektura
Na miejsce realizacji funkcjonalnej osady rezydencyjnej inwestor przeznaczył malowniczą polanę położoną pod Giewontem w Kościelisku. Zespół tworzy sześć willi o powierzchni osiemdziesięciu metrów kwadratowych. Inspiracją projektową były tatrzańskie szałasy pasterskie, co architekci uwidocznili zarówno w formie, jak i zastosowanych materiałach.
inspiracją projektową były szałasy pasterskie
fot.: Grzegorz Tatar © Karpiel Steindel Architektura
Wyróżniającym się elementem domów jest pokrycie dachu wykonane z dranic — surowego, nieprzetworzonego drewna stosowanego tradycyjnie na terenie Karpat. Kolejnym rozwiązaniem odwołującej się do tradycji prostej zabudowy regionalnej, jest posadowienie płyt fundamentowych na głazach. Jak mówią architekci, jest to nawiązanie do budowy kolib na skalnych rumowiskach. Ponadto takie rozwiązanie wykluczyło konieczność ingerencji w grunt. Dzięki temu architektura dostosowała się do terenu, nie niszcząc otoczenia.
wille to mariaż nowoczesności z architekturą regionalną
fot.: Grzegorz Tatar © Karpiel Steindel Architektura
nowoczesna osada pasterska
Warto dodać, że do tej pory inspirację szałasami wykorzystywano głównie do budowy architektury sezonowej — domków letniskowych. Architekci z Karpiel Steindel postanowili to zmienić, tworząc całoroczną, nowoczesną osadę, odtwarzającą formę zabudowy pasterskiej na Podhalu. Projekt wyróżnia się również sposobem kształtowania przestrzeni — domy zostały zaprojektowane tak, aby każdy z nich miał indywidualnie kadrowany, niezakłócony widoki na panoramę pasma Tatr.
charakterystycznym elementem są dranice
fot.: Grzegorz Tatar © Karpiel Steindel Architektura
Kameralne domy wygrodzone są jedynie poprzez kosor — ogrodzenie pasterskie stosowane w zagrodach dla owiec. Natomiast pełne przeszklenia południowych elewacji otwierają się na górskie otoczenie, nie pozbawiając jednocześnie prywatności przyszłych mieszkańców domów.
Osada w Kościelisku zimą
fot.: Grzegorz Tatar © Karpiel Steindel Architektura
Charakter osady, która czerpie wprost z natury, wtapia ją w otaczający krajobraz. Wille są przykładem architektury szanującej miejsce, a jednocześnie są wyraźnym znakiem czasu, w którym powstały. Mariaż nowoczesnych technologii z tradycją gwarantuje ich unikatowość — podsumowują architekci.