Snøhetta
Japońska grupa hotelarska NOT A HOTEL tworzy sieć butikowych willi wypoczynkowych o wyraziście minimalistycznej architekturze. We współpracy z renomowanymi pracowniami, takimi jak Snøhetta, NOT A HOTEL realizuje spójny koncept architektury wypoczynkowej nakierowanej na intymną, kojącą relację między naturą a domem-schronieniem.
Willa ma pomóc gościom w pełni zaczerpnąć z piękna otaczającej przyrody
fot.: MIR | © Snøhetta
wakacje w Japonii w willi na wynajem projektu Snøhetta
Budynek o powierzchni 1 200 m² charakteryzuje się czystą formą, która wizualnie łączy konstrukcję z otaczającym go łańcuchem uśpionych wulkanów oraz ostrymi granicami działki. Dwie ustawione prostopadle na sobie kondygnacje delikatnie zakrzywiają się do środka. Dolna kondygnacja, częściowo podziemna, mieści siłownię i saunę. Na parterze znajdują się salon i dziedziniec rozciągający się na hol wejściowy, kuchnia, jadalnia oraz wanna do kąpieli z widokiem na wulkan Yotei. Kompozycja kondygnacji upłynnia funkcjonowanie hotelu i harmonijnie integruje go z konturami krajobrazu Rusutsu.
Ten projekt powstał na fundamencie bliskiej współpracy z NOT A HOTEL. Zanurzyliśmy się w śnieżnych zaspach, oszałamiających widokach, zmieniających się porach roku i zenicie nad naszymi głowami. Doświadczenie i zrozumienie przyrody wokół nas wywarło ogromny wpływ na ostateczny kształt projektu. Dążymy do utworzenia głębokiej spójności między architektoniczną bryłą i jej otoczeniem. W tym konkretnym przypadku zainspirował nas majestat wulkanu Yotei — mówi Richard Wood, Dyrektor Zarządzający Snøhetta Asia.
Projekt harmonijnie wkomponuje się w ośnieżony krajobraz
fot.: MIR | © Snøhetta
zenit na wulkanie Yōtei
Snøhetta zaczerpnęła z idei zenitu — najwyższego punktu na niebie znajdującego się bezpośrednio nad głową obserwatora. Wypatrywanie niebiańskich szczytów znajduje odzwierciedlenie w tworzeniu przestrzeni, które podnoszą ludzi na duchu, a także oddają hołd Yōtei.
Przestrzenie wspólne stymulują umysł, a sypialnie pozwalają gościom odświeżyć ducha. Udogodnienia hotelowe, takie jak siłownia, sauna i znajdujące się na zewnątrz wanny, mają na celu zapewnienie dobrego samopoczucia i zatarcie granic między wnętrzem hotelu a jego otoczeniem. W rezultacie przyroda została zaproszona do środka. Wykorzystanie lokalnych materiałów budowlanych, takich jak kamień i drewno, dodatkowo podkreśla holistyczne podejście projektu do dobrostanu człowieka i harmonii z naturą — mówi Ana Castaingts, główna architektka wnętrz w Snøhetta.
Dziedziniec z widokiem na drzemiący wulkan
fot.: MIR | © Snøhetta
nie-hotel na wyspie Hokkaido
Dziedziniec budynku jest głównym punktem ucieleśniającym koncepcję architektki. Służy on jako centrum spotkań i refleksji. Można się w nim oddać zarówno samotnej kontemplacji, jak i wspólnym aktywnościom wspierającym rozwój w spokojnym otoczeniu.
W 2020 roku założyliśmy startup angażujący najlepsze światowe talenty w celu zaprojektowania unikalnych domów wypoczynkowych na łonie pięknej japońskiej przyrody. Współpraca ze Snøhetta i Kamori Kanko stanowi ogromny krok naprzód w realizacji naszej misji. Projekt NOT A HOTEL RUSUTSU podnosi możliwości architektury XXI wieku i ustala nowy standard w projektowaniu willi wypoczynkowych w Japonii i na całym świecie — mówi Shinji Hamauzu, CEO i założyciel NOT A HOTEL.
NOT A HOTEL zaprasza wszystkich gości do zwolnienia tempa, wytchnienia w naturze i eksploracji przestrzeni znalezionych w głębokiej kontemplacji.
kiedy będzie można wynająć willę z widokiem na Yōtei
Prace nad realizacją projektu właśnie się rozpoczęły. Otwarcie obiektu dla gości jest planowane na zimę 2025 roku.
Willa należy do japońskiej grupy hotelowej NOT A HOTEL
fot.: MIR | © Snøhetta
Ania Kociucka
[na podstawie opisu autorskiego pracowni]