Kilka tygodni temu pisaliśmy o planowanych przez Łódź zmianach w obrębie placu Dąbrowskiego sąsiadującego z Teatrem Wielkim. Znamy autorów najnowszej koncepcji, która zmieni charakter tej części miasta o sto osiemdziesiąt stopni.
Plac Henryka Dąbrowskiego przeszedł trzynaście lat temu gruntowną przebudowę, która dziś uznawana jest za zupełnie niepraktyczną i niepotrzebną. Miasto wyszło z inicjatywą miejskiej metamorfozy tego miejsca. Najnowszą koncepcję opracowało konsorcjum pracowni mamArchitekci i A2P2.
Przebudowa placu Dąbrowskiego, przeprowadzona w 2009 roku, to jedna z najbardziej nietrafionych inwestycji w Łodzi. Sprzed Teatru Wielkiego usunięto drzewa i zbudowano toporną fontannę nijak mającą się do tej, którą pokazano w projekcie. Czas to zmienić! Miasto w drodze konkursu wybrało właśnie pracownie, które mają nadać placowi nowy kształt. — Najlepszą koncepcję przygotowało konsorcjum firm mamArchitekci i A2P2. To dobrze przemyślana propozycja obejmująca każdy aspekt użytkowania placu — mówi Maciej Riemer, dyrektor Departamentu Ekologii i Klimatu.
pawilony na nowym pl. Dąbrowskiego
wiz. mamArchitekci i A2P2
jak może zmienić się plac?
Jakie metamorfozy przeszedłby plac Dąbrowskiego? W koncepcji opracowanej przez mamArchitekci i A2P2 przede wszystkim dominuje zieleń. W obrębie placu pojawiłyby się nowe rzędy drzew. Zmianie uległaby również fontanna autorstwa Rafała Szrajbera, która miałaby zostać przekształcona w sadzawkę. Kioski kwiaciarek zostałyby przeniesione do nowych pawilonów zlokalizowanych na samej płycie. Sama przestrzeń ma być również otwarta dla skaterów, którzy będą mogli korzystać z infrastruktury.
I wersja projektu przebudowy placu Dąbrowskiego
wiz. mamArchitekci i A2P2
Nasza propozycja to szkic, który pokazuje kierunek, którym chcemy podążać. Ta koncepcja to zaproszenie do dyskusji i wstęp do rozmów. Nie przesądzamy tutaj jakichkolwiek rozwiązań. To będzie projekt społeczny, który powstanie we współpracy zarówno z mieszkańcami, jak i fachowcami z branży — mówi Łukasz Pancewicz z pracowni architektonicznej A2P2.
Koncepcja jest na razie punktem wyjścia do konsultacji społecznych, które rozpoczną się po wakacjach. To właśnie na bazie tych konsultacji wykształcić się ma ostateczny kształt tego placu. Początek prac budowlanych planowany jest na 2023 rok. Warto mieć nadzieję, że nowa koncepcja pożyje znacznie dłużej niż poprzednia.
II wersja projektu przebudowy placu Dąbrowskiego
wiz. mamArchitekci i A2P2