Na przedmieściach Warszawy architekci z pracowni Ggrupa zaprojektowali parterowy dom letniskowy, jak sami piszą — modernistyczny dom w polu.
Prostota, minimalizm i umiar. Te słowa najlepiej opisują nowoczesny, parterowy dom projektu zespołu architektów z warszawskiej pracowni, która na swoim koncie ma już kilka realizacji wpisujących się w wizję sielskiego domku w malowniczym otoczeniu natury. Ich najnowszy projekt, budynek o powierzchni blisko 130 metrów kwadratowych, przeznaczony jest dla rodziny z dwójką dzieci.
aksonometrie
© Ggrupa
Nasza kompleksowa usługa objęła projekt architektoniczny, projekt aranżacji wnętrza oraz nadzór i obsługę realizacji prac budowlanych. Szeroki zakres naszych prac gwarantuje spójną stylistycznie koncepcje oraz realizację wiernie trzymającą się założeń inwestora — tłumaczą projektanci z pracowni Ggrupa.
Budynek na planie prostokąta przykryty dwuspadowym dachem to w zasadzie „klaska” w myśleniu o bryle domu. Podobnie jest też w tym przypadku — prostopadłościenny obiekt w stylu wciąż modnej „nowoczesnej stodoły” wyróżnia się jednak kilkoma mniej oczywistymi rozwiązaniami.
rzut parteru
© Ggrupa
Obłożoną opalaną deską modrzewiową elewację z dachem pokrytym trapezową blachą ocynkowaną łączy duże okno kolankowe, które doświetla wnętrze wysokiego salonu. W południowej ścianie domu, dzięki płytkim wcięciom w bryle, architekci zlokalizowali dwa niezależne, osłonione przez okap dachu tarasy — jeden w części dziennej i drugi w części nocnej.
doświetlające wnętrze okno kolankowe
© Ggrupa
Architektura domu wyróżnia się starannie opracowanymi detalami. Nietypowe, ostre zakończenie dachu, oraz ukryte rynny nadają połaci lekkości — tłumaczą architekci. — We wnętrzu zostały odsłonięte drewniane belki stropowe oraz wyeksponowane stalowe elementy konstrukcji domu. Na antresolę prowadzą prefabrykowane, betonowe schody z odzysku, wykonane w latach osiemdziesiątych, którym dajemy drugie życie. Wykończone drewnem i betonem nowoczesne wnętrze, zaaranżowaliśmy meblami vintage oraz ikonami designu, znajdą się tutaj między innymi krzesła MR Miesa van der Rohe, lampy Louisa Poulsen Doo-Wop czy kwietniki w stylu Bauhaus projektu Emile Guyot dla Thoneta — dodają.
modernistyczne wnętrze jadalni
© Ggrupa
Dom letniskowy ma być miejscem, w którym jego właściciele odpoczną w otoczeniu przyrody od zgiełku miasta. Sercem domu jest przestronna część dzienna, z której przez duże przeszklenia można podziwiać leśne otoczenie. Co więcej, poprzez odsunięcie przesuwnych okien jadalnia i kuchnia łączą się z idealną na letnie dni kuchnią plenerową. Z kolei część nocna została mocno skompresowana — w domu zaplanowano trzy niewielkie sypialnie.
kuchnia w domu i kuchnia letnia
© Ggrupa
Obiekt jest domem letniskowym i użytkowany będzie okazjonalnie, w związku z tym zdecydowaliśmy się na zastosowanie ścian o niskiej bezwładności cieplnej (niewiele energii i czasu będzie potrzebne do ich ogrzania lub ochłodzenia). Powstanie z prefabrykatów wykonanych w technologii lekkiego szkieletu drewnianego, posadowionych na płycie fundamentowej — podsumowują architekci.
w łazience wykorzystano czarny wapień
© Ggrupa