Jak piszą architekci z pracowni Mjölk, wszystko zaczęło się od zakupu przez klientów ponad stuletniego domu — tradycyjnego budynku z dwuspadowym dachem. Ponieważ kamienna piwnica nadal była w dobrym stanie, projektanci zdecydowali się rozebrać resztę konstrukcji i wykorzystać zachowany cokół jako podstawę dla nowej, drewnianej bryły. Tym sposobem powstał dom, który łączy historyczną duszę swojego poprzednika z nowoczesną nordycką estetyką i industrialnym stylem.
aksonometria
© Mjölk architects
Działka, na której usytuowany jest dom, graniczy z ruchliwą drogą, która prowadzi turystów zmierzających w Góry Izerskie. Aby odseparować dom od ulicy i jednocześnie podkreślić główne wejście, architekci zdecydowali się zaprojektować betonowy mur w miejscu zewnętrznej ściany starego domu. Za murem znajduje się mały dziedziniec z widokiem na górę Ještěd, która jest drogowskazem pomiędzy wejściem, domem gościnnym i schodami prowadzącymi na niżej położony ogród.
Na starym, kamiennym cokole, za betonową ścianą, znajdują się właściwie dwa domy — dom rodzinny i mniejszy, gościnny, przeznaczony dla syna właścicieli. Większy dom jest bardziej skomplikowany, ponieważ jego projekt obejmował potrzeby trzech różnych osób — rodziców i ich córki.
Przestrzeń mieszkalna określona jest poprzez duże okna po obu stronach domu. Okno na południowo-zachodniej elewacji umożliwia widok na dolinę potoku Harcov i szczyt góry Ještěd, a okno północne na zewnętrzną saunę. Na piętrze architekci zaprojektowali sypialnie, biuro i łazienkę. Pomiędzy parterem a pierwszym piętrem znajduje się salon z kominkiem oraz szerokimi schodami prowadzącymi do kuchni i jadalni, a dalej — na dziedziniec.
przekrój A–A
© Mjölk architects
Wewnątrz domu znajduje się wiele elementów wykonanych na zamówienie. Na przykład w sypialni architekci wykorzystali zawieszone pod sufitem szafy, które pozwalają zarówno na oszczędność miejsca, jak i podział pokoju na część sypialną, garderobę i łazienkę.
oprac. red.
na podstawie informacji prasowej