Zakamuflowany dom projektu warszawskiej pracowni 81.WAW.PL wkomponowany jest w teren malowniczego pola. Niemal niewidoczny od strony ulicy, powoli wynurza się na powierzchnię ziemi, aby ostatecznie w pełnej krasie otworzyć się po stronie południowej.
Jak piszą autorzy projektu, jeszcze przed postawieniem domu, na działce znajdował się mały kamienny mur. Stał się on inspiracją dla wykorzystania właśnie kamienia polnego do obłożenia części elewacji domu. Zabieg ten zintensyfikował efekt wtopienia się budynku w otoczenie, a wprowadzenie kamiennych murków po obu stronach domu pozwoliło na wydzielenie strefy wjazdowej.
sytuacja
© 81.WAW.PL
Dom Polny tworzą dwie bryły — jedna z nich jest obłożona kamieniem polnym i częściowo wtopiona w teren działki, a drugą stanowi biały, parterowy pawilon. W kamiennej części umieszczone zostały pomieszczenia techniczne i gospodarcze, a w pawilonie — mieszkalne. Bryły połączone są ze sobą długim korytarzem.
Wejście do domu znajduje się od strony podjazdu, na wprost garażu. Dzięki takiej lokalizacji i wprowadzeniu kamiennych murków po obu stronach budynku, strefa wejściowa jest nieco schowana i osłonięta od wiatru.
rzut
© 81.WAW.PL
Część mieszkalna usytuowana jest od strony południowej. Wprowadzony przez architektów lekki, przeszklony pawilon umożliwia domownikom podziwianie krajobrazu z okien każdego z pokojów. Dodatkowym atutem domu jest dach, który — wysunięty na długość 350 centymetrów względem okien salonu — tworzy niezwykły punkt widokowy.
oprac. red.
na podstawie opisu autorskiego i informacji prasowej