W urokliwej lokalizacji na skraju sosnowego lasu, w niewielkiej wsi pod Częstochową, architekci z grupy VERSO stworzyli spokojną enklawę dla nowoczesnej i aktywnej rodziny.
Jednorodzinny dom tworzą dwie, prostopadłościenne bryły, zwieńczone spadzistymi dachami usytuowanymi po przeciwnych stronach. Dłuższa część przeznaczona jest na strefę dzienną, a w krótszej umieszczono trzy sypialnie i łazienkę. W jednym ze skosów zaaranżowano dodatkowe pomieszczenie o funkcji rekreacyjnej, a drugi powiększył przestrzeń salonu.
przekrój B–B
© grupa VERSO
biuro zamiast garażu
Początkowo, w części frontowej domu znajdować się miał garaż, w trakcie realizacji jednak inwestorzy zdecydowali, że przestrzeń tę zajmie funkcjonalne pomieszczenie biurowe. W efekcie obiekt wzbogacony został o duże przeszklenie, które pierwotnie miało być bramą garażową. Ogromne okno zasłonić można dzięki okiennicom zlicowanym z elewacją.
Jak piszą autorzy projektu, wprowadzenie do prostej bryły spadzistych dachów pozwoliło na uzyskanie wrażenia lekkości, a umiejscowienie skosów podkreśliło rozróżnienie funkcji obiektów. Zgodnie z założeniem architektów, duże przeszklenia od strony południowej zacierają granice pomiędzy tym, co wewnątrz, a tym, co na zewnątrz, pozwalając tym samym na przenikanie lasu do środka domu.
elewacja południowo‑wschodnia
© grupa VERSO
Dom spełniający oczekiwania jego mieszkańców i wpisujący się w miejsce, w jakim przyszło mu powstać to dom szyty na miarę, powstający w dialogu między projektantem a inwestorem. Taki, w którym przerobienie garażu na domowe biuro jest możliwe bez uszczerbku w ostatecznym kształcie bryły.
leśne kąpiele
Życie blisko przyrody i stosowanie w architekturze naturalnych materiałów jest nie tylko modne, ale i zdrowe. Popularne w Japonii „leśne kąpiele” (jap. Shinrin‑yoku), czyli po prostu spacerowanie po lesie, mają nam pomóc odbudować więź z naturą, być zdrowszymi, szczęśliwszymi i spokojniejszymi. Mieszkanie w lesie to ułatwia, a budowanie przy poszanowaniu zastanych zasobów naturalnych jest dobrym trendem.