Dom zaprojektowany przez architektów pracowni REFORM Architekt. Złożony z kilku różnorodnych brył RE: NERO HOUSE to próba nowego spojrzenia na kolorystykę.
głęboka czerń
RE: NERO HOUSE to dom składający się z minimalistycznego zespołu brył, które charakteryzują się jednym: głęboką czernią. Dominujący kolor fasady jest punktem wyróżniającym całość obiektu, tworzący jego jednolity charakter. Materiał wykorzystany przy RE: NERO HOUSE — Allucobond czarny, pojawiał się w innych realizacjach architekta, między innymi w projekcie RE: ON THE ROCK HOUSE czy w RE: PERFECT HOUSE. Czerń jako dominujący kolor elewacji wystąpił się już w innym projekcie pracowni, RE: DARK HOUSE. W przypadku RE: NERO HOUSE faktura materiału wybranego na elewacje jest gładką czernią z białymi pęknięciami przypominającymi marmurową płytę.
Architekt starał się stworzyć budynek, w którym dominować będzie głęboką czerń
© REFORM Architekt
Kolejnym istotnym elementem domu są przeszklenia budynku, nadające mu lekkość. Złożony z kilku różnorodnych brył obiekt tworzy horyzontalną jedność. Jak w wielu projektach domów, stworzonych przez pracownie REFORM Architekt, RE: NERO HOUSE charakteryzuje się minimalistyczną bryłą i płaskim dachem. Niejednokrotnie architekci podejmowali się trudniejszych wyzwań, takich jak dom w kształcie litery V w RE: VMAX HOUSE lub projekt nawiązujący do letniskowych domków Brda w RE: BRRDA HOUSE, o którym pisaliśmy w październikowym numerze pisma Architektura & Biznes.
Istotnym elementem domu są duże przeszklenia
© REFORM Architekt
Na pytania na temat domu odpowiedział architekt Marcin Tomaszewski z pracowni Reform Architekt:
Wiktor Bochenek: Jaka jest powierzchnia domu?
Marcin Tomaszewski: Powierzchnia domu wynosi 800 m²
Wiktor: Czy w związku z projektem istniały jakieś ograniczenia wpływające na formę?
Kolor wraz z przeszkleniami tworzy jednolitą całość
© REFORM Architekt
Marcin Tomaszewski: Nie. Wychodzę z założenia, że każdy mój projekt musi dać się zrealizować bez zbędnych kompromisów i ograniczeń technologicznych.
Wiktor: Skąd taki wybór materiałów?
Marcin Tomaszewski: Wybór materiałów jest wynikiem tego, w jakim kolorze miała być fasada. Allucobond czarny jest materiałem, który często wykorzystuję w swoich projektach.
Wiktor: Skąd pomysł na ten odcień?
Marcin Tomaszewski: Inwestorzy są mocno osadzeni w tej stylistyce. Widać to zwłaszcza w ich garderobie. Wychodzę z założenia, że wszystko musi do siebie pasować i wszystko musi być ze sobą spójne. Projektując dom — tworzy formę, która jest odpowiedzią na potrzeby, styl życia i to, co lubią jego Klienci. Projekt musi nawiązywać do charakteru inwestora.