Nie tymczasowe muzeum z kontenerów, a docelowa siedziba w kształcie jaja. Telewizja Polska planuje budowę stałej siedziby dla swojej ekspozycji. Projekt kanciastego jaja przygotowała warszawska pracownia PIG Architekci.
pierwotny projekt tymczasowej siedziby muzeum
fot. TVP / BLOKUS
O planowanej przez Telewizję Polską budowie muzeum pisaliśmy już w ubiegłym roku. W ramach planowanej inwestycji powstać miała tymczasowa konstrukcja złożona z gotowych kontenerów, w której znalazłoby się miejsce na ekspozycję „Muzealia Telewizyjne i Filmowe”. Koncepcję architektoniczną obiektu przygotowała pracownia BLOKUS. TVP zmieniło jednak plany i to już po rozstrzygnięciu przetargu w formule zaprojektuj i zbuduj. Zamiast tymczasowego pawilonu powstaje docelowa siedziba. Koszt nie jest na razie znany.
wizualizacja muzeum
fot. TVP / PIG Architekci
Muzeum TVP przybierze dosyć osobliwy kształt wielkiego, kanciastego jaja. Posadowione będzie na placu przed inną trwającą właśnie inwestycją — budowanymi nowymi studiami publicznego nadawcy (więcej o projekcie w artykule). Za projekt obu budynków odpowiada warszawska pracownia PIG Architekci, także tym razem nie ogłoszono otwartego konkursu architektonicznego.
przekrój
fot. TVP / PIG Architekci
Nowy budynek zajmie miejsce po przeznaczonej do rozbiórki myjni. Osiągnie wysokość ponad 11 metrów i długość 31 metrów. Wnętrze podzielone na dwie kondygnacje połączy spiralna klatka schodowa, schodząca do jednego piętra poniżej poziomu placu. Budynek przeznaczony będzie głównie na przestrzenie ekspozycyjne umożliwiające prezentacje multimedialne. Prezentowany będzie tu dorobek TVP i pamiątki związane z jej funkcjonowaniem. Fasadę zgeometryzowanego jaja pokryją stalowe panele. Wewnętrzne przestrzenie połączą reprezentacyjne schody i przebicia tworzące atria. Naturalne światło ma wpadać poprzez zlokalizowany na dachu świetlik.
zaprojektowany przez PIG Architekci budynek nowego studia TVP
fot. materiały prasowe TVP