Księgarnia Zhongshuge,
projekt: X+Living
Od 2010 roku chińska pracownia X+LIVING zrealizowała ponad 20 projektów dla sieci księgarń Zhongshuge. W 2023 roku w chińskim mieście Huai'an, w prowincji Jiangsu, powstała kolejna przestrzeń, której futurystyczne wnętrze zaprojektowała założycielka pracowni, Li Xiang.
Księgarnia Zhongshuge w Huai”an, w chińskiej prowincji Jiangsu — księgarnia staje się przestrzenią symbolizującą „tunel czasoprzestrzenny”, który łączy różne wymiary literatury i wiedzy
fot. SFAP © X+Living
kosmiczna księgarnia w Jiangsu
Po przekroczeniu progu księgarni Zhongshuge, zlokalizowanej w wieżowcu, odwiedzający doświadczają zmiany skali przestrzeni, jakby znaleźli się wewnątrz ogromnych instrumentów astronomicznych. Przestrzeń, rozplanowaną na dwóch poziomach, wypełniają monumentalne regały o zróżnicowanej wielkości, które przyjmują formy planet, koncentrycznych pierścieni oraz przyrządów astronomicznych, takich jak globusy czy astrolabia, nawiązując do motywów kosmicznych.
Księgarnia w Huai”an, w chińskiej prowincji Jiangsu — odbijający wnętrze sufit optycznie powiększa przestrzeń
fot. SFAP © X+Living
Konstrukcje te, wraz z sferyczną klatką schodową, łączą oba poziomy. Na dolnym piętrze znajduje się kawiarnia oraz przestrzeń czytacza, zaś na górnym usytuowano kącik dla dzieci.
Księgarnia Zhongshuge w Huai”an, w chińskiej prowincji Jiangsu — rzut dwóch pięter
© X+Living
księgarnia, która łączy
przeszłość z przyszłością
Na każdym regale znajdują się książki z różnych dziedzin. Pozostałą literaturę umieszczono na półkach rozciągających się na całej wysokości zaokrąglonych ścian. Dzięki temu przechadzając się po księgarni, odwiedzający odnoszą wrażenie, że książki sięgają od podłogi aż po sufit.
Księgarnia w Huai”an, w chińskiej prowincji Jiangsu — wewnątrz dominuje ciemna kolorystyka
fot. SFAP © X+Living
W koncepcji architektonicznej księgarnia staje się przestrzenią symbolizującą „tunel czasoprzestrzenny”, który łączy różne wymiary literatury i wiedzy.
Od starożytności po współczesność ludzkość nieustannie badała wszechświat – od sfer armilarnych po rakiety kosmiczne, od obserwacji gwiazd po międzygwiezdne podróże. Książki były świadkami każdej z tych epok.
— mówi zespół X+Living
Księgarnia Zhongshuge w Huai”an, w chińskiej prowincji Jiangsu — regały przyjmują formy planet, koncentrycznych pierścieni oraz przyrządów astronomicznych,
fot. SFAP © X+Living
materia kosmosu w architekturze
Ściany oraz sferyczne struktury zostały wykonane z czarnego drewna, natomiast detale i podłoga z ciemnego marmuru. Dominująca ciemna kolorystyka wnętrza potęguje wrażenie nieskończoności, nawiązując do motywów kosmicznych. Przestrzeń jest doświetlana naturalnym światłem, które przenika przez przeszkloną elewację, a także przez oświetlenie zamontowane w koncentrycznych pierścieniach, tworząc wyraźny kontrast między ciemnością a jasnością.
Księgarnia Zhongshuge w Huai”an, w chińskiej prowincji Jiangsu — przeszklona ściana zaciera granice między wnętrzem a otoczeniem
przestrzeń bez granic
– optyczna iluzja i naturalne światło
Przeszklona ściana, przez którą widać niebo, zaciera granice między wnętrzem a otoczeniem, potęgując wrażenie obecności w przestrzeni kosmicznej. Lustra na sufitach optycznie powiększają przestrzeń, dodając jej głębi.
Księgarnia Zhongshuge w Huai”an, w chińskiej prowincji Jiangsu — widok z zewnątrz
fot. SFAP © X+Living
Projekt księgarni to nie tylko stworzenie funkcjonalnej przestrzeni, ale także zaproszenie do chwilowej refleksji. Architektura tej przestrzeni wykracza poza funkcjonalność, zachęcając odwiedzających do oderwania się od codzienności i spojrzenia na nią z nowej perspektywy.
Oprac.: Anastazja Dżupina
Ilustracje udostępnione dzięki uprzejmości pracowni X+Living.