W sąsiedztwie lasu i jeziora, w miejscowości Trupel położonej w województwie warmińsko-mazurskim, stanął niewielki, nowoczesny domek letniskowy projektu Sebastiana Maracha z pracowni YONO architecture. Inwestor zwrócił się z prośbą do architekta o stworzenie miejsca, w którym będzie mógł odpocząć w otoczeniu natury i pięknych widoków. Tak powstał utrzymany w stylu skandynawskim, drewniany domek POSPOKÓJ.
Domek letniskowy charakteryzuje się minimalistyczną bryłą w konstrukcji drewnianej z symetrycznym dwuspadowym dachem o różnej wysokości ścianek kolankowych.
domek został wykonany w konstrukcji drewnianej
fot.: Nate Cook Photography © YONO architecture
„dwa oblicza”
Jak mówi architekt Sebastian Marach, domek ma „dwa oblicza”:
Z jednej strony surowa forma pokryta jest naturalnym drewnem, z drugiej blachą, która jest kontynuacją pokrycia dachu. Odpowiednie proporcje oraz nowoczesne wzornictwo sprawiły, że projekt przerósł oczekiwania inwestorów. Ściana szczytowa, wychodząca w kierunku jeziora, jest w dużej części przeszklona i ma za zadanie skutecznie doświetlić wnętrze budynku oraz prezentować widok na naturę.
wieczorami wnętrze domku oświetla otoczeniej
fot.: Nate Cook Photography © YONO architecture
Działka znajdująca się poza obrysem budynku jest w całości powierzchnią biologicznie czynną, a dzięki szklanej elewacji natura przenika do wnętrza domku. Bliski kontakt z zielenią sprzyja spokojowi, którego tak pragnął inwestor.
drewno to najważniejszy materiał we wnętrzu
fot.: Nate Cook Photography © YONO architecture
skandynawski minimalizm we wnętrzu
Wnętrze domku architekt zaprojektował, inspirując się skandynawskim minimalizmem i umieszczając w nim wszystko, co niezbędne, jednak nie odwracając uwagi od najważniejszego — natury. W części dziennej znajduje się sofa, okrągły stół jadalniany stół oraz aneks kuchenny.
architekt inspirował się stylem skandynawskim
fot.: Nate Cook Photography © YONO architecture
Przenikanie zewnętrza do wnętrza i odwrotnie widzimy w zastosowaniu jednakowych materiałów, zarówno na ścianach, suficie, jak i na elewacji domku. Drewno jako myśl przewodnia, wynikająca z konstrukcji budynku, pojawia się w wielu miejscach [...]. Jednym z elementów wyposażenia domku jest kominek typu koza, którego prosta forma sprawia, że za dnia jest pięknym meblem, a tuż po zmroku staje się pierwszoplanową postacią ocieplającą wnętrze — dodaje projektant.
sypialnia z widokiem na jezioro
fot.: Nate Cook Photography © YONO architecture
Charakterystycznym elementem jest żelbetowy trzon, dzielący przeszkloną fasadę w ścianie szczytowej, dodający wnętrzu surowości. Za wspomnianym aneksem kuchennym znajduje się łazienka, której wnętrze architekt zaakcentował pomalowaną na czarno sklejką. Na piętro — część nocną, prowadzą schody z metalową balustradą. Jedna z dwóch sypialni, znajduje się tuż przy fasadzie, która otwiera widok na jezioro.
Poczytajcie także o projekcie domku letniskowego w Strachowie, również autorstwa YONO architecture.