Warszawa pracuje nad wytycznymi dla budownictwa, które mają przyczynić się do osiągnięcia neutralności klimatycznej miasta do 2050 roku. Wcześniej powstały już standardy architektoniczne i funkcjonalne dla szkół.
Urzędnicy przystąpili do opracowywania zbioru zasad, który złoży się na Warszawski Standard Zielonego Budynku. Znajdą się w nim wymagania i wytyczne, które mają przybliżyć stolicę do neutralności klimatycznej, której osiągnięcie założono na 2050 rok. W prace nad dokumentem włączyli się też przedstawiciele Krajowej Agencji Poszanowania Energii.
zmniejszyć emisję
Służewski Dom Kultury (proj. WWAA + 137kilo
fot. Radek Kołakowski / Wikimedia Commons
Budownictwo i energetyka odpowiadają za około 83% emisji CO2. Znaczący udział w emisji mają budynki mieszkalne. Regulacje mają być wiążące dla projektantów i inwestorów nowych oraz modernizowanych miejskich obiektów, ale korzystać będą z nich mogli także inwestorzy prywatni. Nowy standard powinien być stosowany powszechnie, gdyż tylko w ten sposób warszawska polityka w zakresie zrównoważonego rozwoju i neutralności klimatycznej odniesie sukces.
odpowiedzialność i komfort
fot. E. Lach / UM Warszawa
Zielony standard będzie odpowiadał na wyzwania związane z efektywnością energetyczną budynków zaopatrzeniem w ciepło i klimatyzację, gospodarowaniem wodą i odpadami oraz wprowadzeniem elementów błękitno-zielonej infrastruktury. Kwestie klimatyczne zostaną uzupełnione o zadania związane z komfortem użytkowników. Określone będą normy jakości powietrza, komfortu cieplnego i dźwiękowego oraz ilości i jakości światła.
zachęty dla rowerzystów
Zielona Marszałkowska
fot. E. Lach / UM Warszawa
Budynki realizowane w oparciu o nowe wytyczne mają być także zrównoważone pod względem transportowym. Wprowadzane będą rozwiązania wspierające podróże rowerem (odpowiednia liczba miejsc postojowych, zadaszone parkingi itp.) oraz transportem publicznym. Pojawią się w nim też zachęty do wprowadzania rozwiązań opartych na ekonomii współdzielenia.
dobre praktyki
Dostosowanie istniejących już budynków do wymagań Warszawskiego Standardu Zielonego Budynku będzie rozłożone w czasie. Na początku prac nad wytycznymi analizowane są przede wszystkim istniejące systemy certyfikacji – BREEAM, DGNB czy WELL. Najlepsze polskie i zagraniczne praktyki mają pomóc w ustaleniu wymagań i wskaźników z uwzględnieniem lokalnych uwarunkowań. Na przełom października i listopada zaplanowano spotkania informacyjne. Urzędnicy planują, że dokument zostanie opracowany i przyjęty w połowie 2022 roku. Prace nad dokumentem wynikają z wytycznych Warszawskiego Panelu Klimatycznego, przeprowadzonego w 2020 roku.
standard dla szkół
Szkoła Podstawowa nr 400 w Wilanowie (proj. Bujnowski Architekci), I Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy 2021 w kategorii budynków publicznych
fot. Piotr Krajewski / UM Warszawa
Podobny zestaw reguł i wymagań, choć uwzgledniający inne zagadnienia, powstał już dla warszawskich placówek oświatowych. W maju 2021 roku przyjęto Standardy architektoniczne i funkcjonalne dla szkół podstawowych i zespołów szkolno-przedszkolnych m.st. Warszawy. Wysokiej jakości, dobrze zaprojektowane szkoły mają budować poczucie tożsamości, przynależności i dumy u swoich użytkowników, a także umożliwiać osiągnięcie lepszych wyników edukacyjnych. Architekturze edukacji poświęcona będzie tegoroczna edycja festiwalu Warszawa w budowie, która rusza 8 października w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.