Jednostka Mieszkalna Nowy Werdon w Rudzie Śląskiej, zbudowana według projektu pracowni Joanny i Wojciecha Małeckich, łaczy tradycję z nowoczesnością.
Architektura mieszkaniowa wielorodzinna na Górnym Śląsku przez długi czas kojarzyła się przede wszystkim z familokami — ceglanymi, niewysokimi domami z dwuspadowym dachem. Wiele z nich nie wytrzymało próby czasu i nie nadaje się ani do dalszego zamieszkiwania, ani do remontu.
Architekci z biura projektowego MAŁECCY zaproponowali w dzielnicy Wirek w Rudzie Śląskiej nowe rozwiązanie — inspirowane angielską zabudową domy szeregowe zamknięte w prostej bryle przykrytej dwuspadowym dachem.
przekroje
© MAŁECCY Biuro Projektowe
Projekt obejmuje zespół pięciu szeregówek z własnym garażem i miejscem postojowym na poziomie wejścia, salonem i jadalnią na pierwszym piętrze oraz sypialniami na drugim. Z salonu na pierwszym piętrze mieszkańcy mogą wyjść na rozległy taras oraz kręconymi schodami zejść do małego ogródka, który — jak podkreślają autorzy projektu — jest nawiązaniem do śląskiej tradycji posiadania takiego miejsca przy domu. Powyżej, na trzecim i czwartym piętrze, znajdują się apartamenty skomunikowane z parterem wewnętrzną klatką schodową i windą.
rzut 1. piętra
© MAŁECCY Biuro Projektowe
Zaciekawiło nas wyzwanie — Ruda Śląska położona piętnaście minut od centrum Katowic dobrze skomunikowany, ale mocno spauperyzowany robotniczy zespół małych miejscowości połączonych w XX wieku w jeden organizm. Dzielnica Wirek, z przepięknym neogotyckim kościołem z 1909 roku. Budynki po drugiej stronie ulicy to zespół mieszkaniowy zwany »Werdon«. Nazwa pochodzi od mieszkańców — weteranów bitwy pod Verdun, którzy tam się osiedlali […]. Zdecydowaliśmy się na delikatną neogotycką strzelistość budynku z jedną kalenicą oraz materiałem ceramicznym na fasadzie co było zgodne z wytycznymi Konserwatora Miejskiego. Cegłę ułożyliśmy nowocześnie z ciągłą pionową spoiną — piszą o projekcie autorzy.