Jak partnerstwo strategiczne działa w praktyce? Rozmowa z Bartłomiejem Osetem, wiceprezesem spółki NDI Development.
Na każdą inwestycję składa się niezliczona ilość decyzji — od wyboru kompetentnych zespołów projektowych, przez selekcję wykonawców, aż po wykończenie i wyposażenie wnętrz. Nietrafione decyzje mogą kosztować inwestorów nie tylko mnóstwo czasu, ale i pieniędzy, a poleganie wyłącznie na własnej wiedzy bywa ryzykowne, czasami prowadząc do kosztownych błędów. Kluczem do osiągnięcia przewagi na tym polu okazują się strategiczne partnerstwa. O tym, jak współpraca z firmą Samsung przekłada się na efektywność inwestycji, rozmawiamy z Bartłomiejem Osetem, wiceprezesem spółki NDI Development.
Gotowe rozwiązania rzadko spełniają wszystkie oczekiwania — każda inwestycja budowlana to unikalny projekt, który niesie ze sobą własne wyzwania, ale i wyjątkowe możliwości. Technologie dostępne na rynku może kupić każdy, lecz to rozwiązania szyte na miarę i weselekcjonowane przez specjalistów pozwalają wyróżnić się na tle konkurencji. Kluczowe okazują się elastyczność, doświadczenie i długofalowa współpraca — a to właśnie główne zalety partnerstwa strategicznego. Bartłomiej Oset, wiceprezes NDI Development, doskonale rozumie tę przewagę i w swoich inwestycjach konsekwentnie stawia na współpracę z firmą Samsung, która pomaga wyposażać jego nieruchomości w najnowsze technologie, doskonale dopasowane do warunków obiektu i oczekiwań klientów.
inwestycja Jagiellońska 13, Gdańsk
© NDI Development
Nie kupuj technologii — wybierz partnera, który pomoże Ci rozwijać biznes
Przemysław Ciępka: Jagiellońska 13 to przykład inwestycji skrojonej na miarę XXI wieku. Jakie nowoczesne technologie, zwłaszcza spod znaku SMART zastosowaliście w tym budynku?
Bartłomiej Oset: Warto zacząć nie tyle od technologii, ile od celu ich wykorzystania. Sięgamy po najnowsze technologie w budownictwie mieszkaniowym, aby spełnić potrzeby naszych klientów. Firma Samsung, nasz partner strategiczny, uczestniczy w procesie od samego początku inwestycji. Spotykamy z się ekspertami naszego partnera w momencie rozpoczęcia projektu, kiedy rozmawiamy o grupach docelowych i poszukujemy narzędzi, które pozwolą klientom jeszcze bardziej cieszyć się nieruchomością. W ramach naszej współpracy przy projekcie Jagiellońska 13 wykorzystaliśmy między innymi najnowocześniejsze urządzenia RTV i AGD do wyposażenia wnętrz. Dostosowaliśmy także rozwiązania technologiczne w zakresie odbiorów lokali, wdrażając wraz z firmą Samsung podpis elektroniczny pod dokumentami odbiorowymi. Zintegrowaliśmy również aplikację zarządzania budynkowego SMART w taki sposób, aby mieszkańcy mogli uzyskiwać dostęp do swojego lokalu, części wspólnych oraz rezerwacji poszczególnych pomieszczeń, korzystając z jednego narzędzia.
Przemysław Ciępka: Przestrzenie wspólne są kluczowym elementem inwestycji premium. Współcześnie segment ten definiują nie tylko ustawne mieszkania i wysokiej jakości materiały wykończeniowe, ale także funkcjonalne strefy wspólne, które wspierają integrację mieszkańców i urozmaicają sposoby korzystania z budynku. Jakie technologie odgrywają rolę w ich tworzeniu?
Bartłomiej Oset: Każda grupa klientów oczekuje innych elementów wyposażenia części wspólnych. Tworząc projekt Jagiellońska 13 dążyliśmy do stworzenia idealnego środowiska dla osób, które chcą kupić swoje docelowe mieszkanie. Dla tej grupy odbiorców niezwykle ważne są możliwości nawiązywania relacji, zwłaszcza tych sąsiedzkich. Dawniej w budynkach wielorodzinnych głębokie relacje sąsiedzkie były normą. Na nowych osiedlach mieszkańcy bardzo często stają się anonimowi. Chcieliśmy temu zaradzić i w tym celu stworzyliśmy szeroką gamę pomieszczeń wspólnych. Zaczęliśmy od stworzenia klubu osiedlowego, oferującego przestrzeń do organizacji małego sąsiedzkiego spotkania, z telewizorem, bilardem i piłkarzykami, aneksem kuchennym czy bawialnią dla dzieci. Zrealizowaliśmy też wspólne lobby mające charakter publicznej kawiarni z wystrojem w stylu biophilic design. To miejsce pozwala na funkcjonowanie coworkingu osiedlowego — przestrzeni, w której można podpiąć komputer i popracować wspólnie z innymi mieszkańcami. Znajduje się tam również sala dydaktyczno-konferencyjna. Ostatnią częścią wspólną w Jagiellońskiej 13 jest taras na dachu budynku, funkcjonujący jako przestrzeń do chilloutu, w której mieszkańcy mogą cieszyć się widokiem na Zatokę Gdańską.
inwestycja Jagiellońska 13, Gdańsk
© NDI Development
Przemysław Ciępka: Jaką rolę w tych przestrzeniach odgrywają nowoczesne technologie?
Bartłomiej Oset: Dzięki partnerstwu strategicznemu zwróciliśmy się z prośbą do ekspertów z firmy Samsung, aby zastanowili się nad tematem — jak sprawić, żeby każdy klient pojawiający się we wspólnych przestrzeniach czuł, że może łatwo i w wygodny sposób zorganizować swój czas. Samsung znalazł dla nas świetne narzędzie, dzięki któremu mieszkańcy w prosty sposób mogą personalizować te przestrzenie, udostępniać muzykę oraz filmy czy planować i organizować wydarzenia. Dodatkowo powstała intuicyjna instrukcja obsługi, dostępna zarówno offline, jak i w sieci. Dzięki niej każda nowo przybyła osoba może bezstresowo rozpocząć korzystanie z oferowanych udogodnień.
Przemysław Ciępka: Współpraca z firmą Samsung nie była jednorazowa — zaczęło się od Jagiellońskiej 13, a teraz działacie wspólnie przy Śląskiej Osiem. Czym te projekty różnią się pod względem zastosowanych rozwiązań? Jak wpłynęło na to partnerstwo z firmą Samsung?
Bartłomiej Oset: Śląska Osiem powstaje dla zupełnie innej grupy docelowej — tam właściciele lokali kupują je po to, aby prowadzić w nich najem krótko- i średniookresowy. Budynek będzie więc funkcjonował jak wysokiej klasy obiekt hotelowy. Do takiego projektu potrzebowaliśmy innych rozwiązań, takich, które będą dawały szansę na personalizację komunikacji pomiędzy recepcją a pokojami. Po konsultacjach Samsung zaproponował nam rozwiązania z zakresu telewizji hotelowej, dzięki którym goście po wejściu do lokalu zobaczą na ekranach swoje imię oraz informacje o możliwości skorzystania z różnego rodzaju usług. Samsung pomaga nam też w zapewnieniu bezpieczeństwa — z pomocą ekspertów firmy spróbujemy zsynchronizować kontrolę dostępu do lokali, a także umożliwić zarządzanie temperaturami we wnętrzach. Pozwoli to zmniejszyć zużycie energii.
inwestycja Jagiellońska 13, Gdańsk
© NDI Development
Przemysław Ciępka: Jak na dłoni widać, jak duże są korzyści dla mieszkańców. Chciałbym natomiast zapytać o to, co partnerstwo strategiczne z firmą Samsung może zaoferować inwestorom.
Bartłomiej Oset: Całą gamę elementów, które plasują ofertę na wyższym poziomie. Każdy z nas zapewne doświadczył podczas wakacji zakłopotania związanego z obsługą wynajmowanego lokalu. Samsung pomaga nam standaryzować obiekty. Operator współpracując z inwestorem, ale również z firmą Samsung, szuka rozwiązań powtarzalnych, dzięki temu i łatwiejszych do wykorzystania przez docelowych użytkowników. Dodatkowym atutem takiej współpracy jest redukcja kosztów związanych z obsługą obiektów, a to właśnie koszty wpływają na rentowność inwestycji. Możemy je zmniejszyć, zarządzając w odpowiedni sposób zużyciem energii w budynku. Samsung pomaga nam optymalizować działanie urządzeń, co ostatecznie przekłada się na niższe koszty zarządzania nieruchomościami.
Przemysław Ciępka: Jakie właściwie korzyści niesie długofalowe partnerstwo strategiczne w porównaniu z jednorazowymi, ad hoc wybieranymi rozwiązaniami. Jakie przewagi na rynku kreuje taka współpraca?
Bartłomiej Oset: Partnerstwo strategiczne tworzy atmosferę otwartości. W naszych inwestycjach pojawia się wielu użytkowników — zarówno tuż po odbiorze, jak i przez kolejne lata funkcjonowania budynku. Nie zawsze jesteśmy w stanie samodzielnie przewidzieć ich przyszłe potrzeby. Otwierając się w ramach współpracy strategicznej wspólnie z Samsung myślimy o tym, jak wyglądać będzie przyszłość mieszkańców naszych budynków, czego kolejne pokolenia użytkowników będą mogły oczekiwać. Między innymi dzięki doświadczeniu ekspertów Samsung widzimy, że młodzi użytkownicy zupełnie inaczej podchodzą do nieruchomości. Nie zawsze liczy się dla nich duża liczba metrów kwadratowych — kluczowa jest funkcjonalność, wygoda oraz optymalizacja kosztów w stosunku do oferowanych możliwości. Może okazać się też, że przyszłymi użytkownikami będą nie właściciele, a najemcy. Mobilność to dla nich niezwykle istotny element, dlatego intuicyjność i wygoda użytkowania lokalu będą miały kluczowe znaczenie. W tym zakresie szeroka gama rozwiązań Samsung pozwala nam odpowiedzieć na te potrzeby.
inwestycja Jagiellońska 13, Gdańsk
© NDI Development
Przemysław Ciępka: Rozumiem, że partnerstwo strategiczne pomaga także unikać pewnych zagrożeń?
Bartłomiej Oset: Zdecydowanie tak. Wielu użytkowników nieruchomości przyjeżdża do nas zza granicy i jest przyzwyczajonych do zupełnie innych standardów. To dla nas cenna wiedza, którą możemy wykorzystać w rozwoju naszych działań deweloperskich. Chcemy być otwarci na te doświadczenia i jako pierwsi wdrażać je na lokalny rynek, aby zyskać przewagę konkurencyjną — zarówno dla siebie, jak i dla naszego partnera.
Przemysław Ciępka: Globalne doświadczenie Samsung jest więc pomocne w poszerzaniu perspektywy lokalnej, którą doskonale znacie. Czy mógłby Pan scharakteryzować, jak od pomysłu na inwestycję, poprzez procesy projektowe i budowlane, aż po oddanie nieruchomości mieszkańcom przebiega współpraca z partnerem strategicznym Samsung?
Bartłomiej Oset: Jesteśmy znani z realizacji projektów w segmencie premium, ale to nie jest nasza jedyna działalność. Obecnie rozwijamy także projekty typu mixed-use — duże, wieloetapowe inwestycje, które łączą funkcje mieszkaniowe, biurowe i handlowe oraz wspierają powstawanie nowych miejsc pracy. Z firmą Samsung spotykamy się zawsze na początku naszego procesu inwestycyjnego, kiedy kupujemy nieruchomość. Omawiamy perspektywy i możliwości, bo cały ten proces wymaga długiego przygotowania i wielu wspólnych ustaleń. Na tym etapie do współpracy dołącza zespół ekspertów Samsung — projektantów, inżynierów, specjalistów od nowoczesnych technologii. Wspólnie opracowujemy rozwiązania i dostosowujemy narzędzia oraz urządzenia, nie tylko bazując na aktualnej ofercie Samsung, ale także uwzględniając produkty, które pojawią się na rynku w przyszłości. Pamiętajmy, że realizacja naszych projektów trwa często 5, a nawet 10 lat. Dzięki partnerstwu strategicznemu zyskujemy dostęp do wiedzy na temat innowacji, które dopiero są rozwijane w działach badawczo-rozwojowych Samsung.
inwestycja Jagiellońska 13, Gdańsk
© NDI Development
Przemysław Ciępka: Jak wygląda Wasza współpraca już na etapie realizacji projektu?
Bartłomiej Oset: Na tym etapie pojawia się koordynator odpowiedzialny za wdrożenie różnego rodzaju rozwiązań czy technologii. Pracuje on z naszym inżynierem na budowie, dbając o to, żeby wszystkie elementy były zgodne z potrzebami wybranych systemów i narzędzi. Po zakończeniu fazy realizacyjnej przechodzimy do etapu wdrożeń. W każdym naszym projekcie przygotowujemy lokal pokazowy dostępny dla klientów. Dzięki temu mogą na własne oczy przekonać się, jak będą wyglądać ich lokale i z jakich udogodnień będą mogli korzystać. Na dalszym etapie wspieramy naszych klientów, oferując im dodatkowe możliwości, takie jak dostęp do ofert specjalnych na różnorodne produkty i urządzenia. Staramy się, aby czuli się beneficjentami nie tylko nowoczesnych rozwiązań i technologii, ale także wyjątkowej współpracy marek NDI Development i Samsung. To ich wyróżni na tle innych klientów na rynku nieruchomości.
Przemek Ciępka: Macie więc długofalowe wsparcie na kluczowych etapach powstawania inwestycji. Rynek nieruchomości szybko się zmienia, ale mieszkania pozostają na lata. Czy ta długofalowa współpraca wpływa również na to, jak budynki funkcjonują w dłuższej perspektywie czasowej? Jakich niebezpieczeństw udaje się uniknąć i jakie korzyści z tego wynikają?
Bartłomiej Oset: Po 10 latach od zakończenia realizacji każdy budynek różni się od nowo tworzonych inwestycji. Dlatego staramy się budować w taki sposób, żeby żywotność naszych obiektów była jak najdłuższa. Szukamy długowiecznych rozwiązań technologicznych. Nowoczesne technologie testujemy i dobieramy tak, aby pasowały do konkretnych inwestycji i grup docelowych. Dzięki temu możemy sprawdzić, czy rzeczywiście przynoszą one realne korzyści, między innymi w tym celu opracowaliśmy aplikację wdrażaną w naszych budynkach, pozwalającą na zarządzanie nieruchomością. Dzięki temu narzędziu tworzymy społeczności właścicieli lokali, którzy za pomocą aplikacji mogą w prosty i intuicyjny sposób zarządzać częściami wspólnymi, monitorować ich stan techniczny oraz dbać o regularne przeglądy. Mamy nadzieję, że w przyszłości firma Samsung pomoże nam udoskonalać narzędzia, żeby pojawiło się w nim jak najwięcej rozwiązań użytecznych dla mieszkańców.
Przemysław Ciępka: Dziękuję za rozmowę!
Partnerstwo strategiczne to prawdziwa przewaga
Prawdziwe partnerstwo to coś więcej, niż zakup kolejnych technologii. To długofalowa współpraca, umożliwiająca wybór rozwiązań, które sprawdzą się w danych warunkach i najlepiej wywiążą się z postawionych przed nimi zadań. Partnerstwo strategiczne z firmą Samsung to więc nie tylko dostęp do innowacyjnych technologii, ale także eksperckie doradztwo, wspólny dobór optymalnych rozwiązań, ich personalizacja oraz kompleksowe wsparcie na każdym etapie inwestycji. To właśnie taka współpraca stanowi prawdziwą przewagę konkurencyjną.
Odwiedź stronę Samsung dla biznesu i zobacz, jak możemy pomóc Twojej firmie.