Obok Muzeum Architektury i Poczty Głównej we Wrocławiu zostanie wybudowany nowy budynek mieszkalny — Bernardyńska. Koncepcja apartamentowca opracowana przez studio Maćków Pracownia Projektowa zakłada wpasowanie się w strukturę miejską za pomocą bryły i materiału.
apartamentowiec przy ulicy Bernardyńskiej
© Maćków Pracownia Projektowa
Przy ulicy Bernardyńskiej naprzeciw dawnego kościoła klasztoru Bernardynów przez wiele lat znajdował się parking, który zostanie zastąpiony nowoczesnym budynkiem mieszkalnym. Wyjątkowy fragment miasta wzbogacić ma się o dodatkową przestrzeń mieszkalną wraz z nowym placem. Apartamentowiec ma również odwoływać się do detalu architektonicznego budynków wokół, co pozwala na zachowanie spójności.
plac pomiędzy budynkami
Architekci w ramach projektowania apartamentowca stworzy niewielki, trapezoidalny plac łączący ulicę Janickiego z Bernardyńską.
Zgodnie z zaleceniami planistycznymi, postanowiliśmy rozbić bryłę projektowanego obiektu tak, aby wykształcić ogólnodostępną przestrzeń publiczną. W ten sposób powstał kameralny plac, który domykać będzie jedna z najpiękniejszych wrocławskich dominant: ściana kościoła dawnego klasztoru Bernardynów — opowiada Zbigniew Maćków, właściciel Maćków Pracownia Projektowa.
widok na kościół z placu ukształtowanego pośrodku bryły budynku
© Maćków Pracownia Projektowa
Przejście, które będzie dostępne dla wszystkich, otwiera widok na gotycką bryłę kościoła z barokowym szczytem. Posadzka na placu ma być oszczędna w środkach, jednocześnie tworząc miejsce, w którym można odpocząć. Na placu znaleźć ma się niewielka ilość zieleni — dopełniająca charakter miejsca.
architektura
Apartamentowiec przy ulicy Bernardyńskiej ma być obiektem, który jednocześnie nawiązuje do swojego otoczenia przez materiały, bryłę i wielkość, a jednocześnie jest obiektem w pełni nowoczesnym.
widok z lotu ptaka
© Maćków Pracownia Projektowa
Zależało nam na stworzeniu wielkomiejskiej architektury, która skalą, jakością materiałów i detalem nawiązywałaby do najlepszych tradycji z przeszłości. Zastosowaliśmy charakterystyczne dla Wrocławia gzymsy koronujące, wycofanie ostatnich dwóch kondygnacji czy podcięte partery. Na to nałożyliśmy współczesny język architektury oparty na gramatyce klinkieru. Rytmy pilastrów flankujących loggie, ich forma i tektonika wprost odnoszą się do pierwszego wrocławskiego drapacza chmur, znajdującego się w pobliżu Okręgowego Urzędu Pocztowego — tłumaczy Zbigniew Maćków.
Najbardziej interesującym elementem budynku jest rozwiązanie elewacji. Zastosowany naprzemienny rytm płytszych i głębszych loggii ma odzwierciedlać nie tylko układ konstrukcyjny, ale również strukturę funkcjonalną.
przekrój elewacji budynku
© Maćków Pracownia Projektowa
Materiał użyty na elewacji to płyta klinkierowa — tworzywo nawiązujące do historycznie używanej cegły. W ten sposób projektanci odwołują się do tradycji architektonicznych okolicy — zespołu pobernardyńskiego, ale również gmachu Poczty Głównej autorstwa Lothara Neumanna. Płyty klinkierowe mają nadać bryle właściwej proporcji i lekkości. Płyta układana jest w charakterystyczny wątek jodełki.
Dla architektów równie istotna była spójność i kompletność — balustrady, stolarka i płyta klinkierowa utrzymana została w jednej, stonowanej gamy kolorystycznej.
dla projektantów istotne było, żeby obiekt wtopił się w otoczenie
© Maćków Pracownia Projektowa
wnętrze
Wielkość mieszkań w budynku wielorodzinnym przy ulicy Bernardyńskiej będzie zróżnicowana — od trzydziestu do nawet dwustu metrów kwadratowy. Największe zaprojektowane zostały na najwyższym piętrze — najważniejsze mieszkania mają nawet trzy i pół metra wysokości.
hol wejściowy
© Maćków Pracownia Projektowa
W budynku stworzona zostanie specjalna przestrzeń coworkingowa dostępna dla mieszkańców, w tym pełnowymiarowa sala do squasha, siłownia i SPA.
dopasowanie
Najważniejszą cechą budynku wielorodzinnego przy ulicy Bernardyńskiej jest dopasowanie do architektury zastanej, uwidaczniające się w wykorzystanym materiale, skali i wprowadzeniu niewielkiego placu. Architektura budynku unika jednak rozwiązań historyzujących, używając nowoczesnych form.
apartamentowiec od strony ulicy bernardyńskiej
© Maćków Pracownia Projektowa