reklama
Domszczelny.pl - energooszczędne rozwiązania dla domu od SOUDAL
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

Wawerska zabudowa jako alternatywa dla generycznych osiedli deweloperskich?

11 października '24
Dane techniczne
Nazwa: Osiedle Kwiatów Polskich
Lokalizacja: Polska, Warszawa, Wawer
Inwestor: Senn Development
Pracownia: rmk.architektura
Zespół projektowy: Roderyk Milik, Maja Krzymińska, Julia Kurowska
Powierzchnia użytkowa: 1 600 m²
Powierzchnia działki: 3 868 m²
Projekt: 2021
Realizacja: 2023

Warszawski Wawer to dynamicznie rozwijajaca się dzielnica. Przy ulicy Kwiatów Polskich powstało osiedle domów autorstwa pracowni rmk.architektura, nominowane do Nagrody Architektonicznej Województwa Wielkopolskiego 2024 w kategorii DZIEŁO EKSPORTOWE. Wizualizację projektu pokazywaliśmy na naszym portalu w 2022 roku (zobacz: „Tym projektem chcemy pokazać, że można inaczej, odważnie i z polotem”). Architekci podkreślali wówczas, że zależy im na stworzeniu budynków, nawiązujacych do otoczenie o wyraźnej tektonice elewacji i zróżnicowanym odbiorze przestrzennym. Jak realizacja wpisuje się w wawerski kontekst?

zespół domów jednorodzinnych

osiedle przy ulicy Kwiatów Polskich

© rmk.architektura

lokalizacja

Projekt został opracowany zgodnie z wytycznymi planistycznymi Urzędu Dzielnicy, które określały intensywność zabudowy oraz jej układ z centralnie umieszczoną drogą wewnętrzną. Architektura domów wyróżnia się na tle typowych osiedli deweloperskich, oferując bardziej oryginalne rozwiązania. Inwestorem przedsięwzięcia jest firma Senn Development, która stworzyła Osiedle Kwiatów Polskich, realizując zapotrzebowanie na nowoczesne i komfortowe domy w miejskich lokalizacjach. Budynki korespondują z otoczeniem, gdzie dominują domy jednorodzinne o zróżnicowanej architekturze oraz towarzyszące im niewielkie zabudowania gospodarcze. Osiedle zlokalizowane jest w zielonej części Warszawy, w pobliżu licznych ścieżek rowerowych i terenów rekreacyjnych, sprzyjających aktywnemu trybowi życia. Bliskość szkół, sklepów i innych usług dodatkowo podnosi komfort życia mieszkańców i mieszkanek.

Projekt Zagospodarowania Terenu

Projekt Zagospodarowania Terenu

© rmk.architektura

wyzwania realizacyjne

Budowa startowała zaraz po wybuchu wojny w Ukrainie, co okazało się dużym wyzwaniem. To był trudny okres dla wszystkich, a inwestor stanął przed trudną decyzją dotyczącą startu budowy w niepewnych czasach. Większość inwestorów wstrzymała inwestycje, natomiast w tym przypadku uznano, że warto podjąć ryzyko i ruszyć z budową. Ze względu na sytuację za wschodnią granicą, realizacja obiektów mierzyła się z brakiem materiałów budowlanych, głównie stali, a także drastycznie zmalała ilość dostępnych wykonawców. Nastroje były kiepskie, jednak determinacja i dobrze ułożony harmonogram prac pozwoliły zakończyć inwestycję przed czasem i wcześniej niż planowano przekazać ją nabywcom – podkreślają architekci.

zespół domów jednorodzinnych

zespół domów jednorodzinnych

© rmk.architektura

komfort dla użytkowników i użytkowniczek

Głównym celem projektu było stworzenie architektury skoncentrowanej na mieszkańcach i mieszkankach, zapewniającej przestrzeń dostosowaną do ich potrzeb. Budynki zostały cofnięte, zapewniając prywatność nowych lokatorom i lokatorkom, oddzielając  tarasy i wejścia. Miejsca postojowe umieszczono pomiędzy budynkami, co pozwoliło ukryć samochody, wyeksponować fasady i powiększyć powierzchnię ogrodów. Dzięki temu rozwiązaniu architektura i jej odbiorcy stają się wartością nadrzedna, a pozostałe aspekty pełnią rolę drugoplanową. Budynki oferują liczne możliwości indywidualnego dostosowania przestrzeni do potrzeb użytkowników i użytkowniczek. 

elewacje

elewacje

© rmk.architektura

bryła

Używając określonych cytatów z architektury otoczenia budynki uzyskały własny język projektowy. Przejawia się on w postaci zróżnicowanej i rozdrobnionej  skali oraz podziałów na materiały „domowe” – tynk i „gospodarcze” - blacha. Domy podzielono na „bazę” – parter wraz z wysuniętą częścią piętra oraz „domek” – cofnięta bryła piętra, co dodatkowo zostało podkreślone zmiennością materiałów. Poszczególne domy przesunięto względem siebie, tak aby dodać intymności i odrębności. – mówią architekci.

dom jednorodzinny

strefa domowa i gospodarcza

© rmk.architektura


 Strefy wejściowe i tarasowe zostały podkreślone za pomocą wnęk,  dodających przestrzeni charakteru. Dachy podzielono na dwa segmenty, których geometria nawiązuje do poszczególnych części budynku, a kalenice są ułożone równolegle do frontowych elewacji. Wnęki i cofnięcia konstrukcji umożliwiają lepsze przewietrzanie, otwierają widoki na otaczającą zieleń ogrodu, a także zapewniają prywatność, swobodę oraz większą ilość światła dziennego we wnętrzach. Architektoniczna forma budynków akcentuje pionowy rytm elewacji całego osiedla, a zgeometryzowana, plisowana kompozycja elewacji nadaje dynamikę przestrzeni urbanistycznej, zmieniając jej odbiór podczas ruchu obserwatora. Projekt dążył do stworzenia przestrzeni, łączącej estetykę z funkcjonalnością, bez kompromisów dla żadnego z tych aspektów.

dom jednorodzinny

ogród

© rmk.architektura

materiał

Budynki zostały zaprojektowane w technologii murowanej, z zastosowaniem elementów żelbetowych, drewnianej więźby dachowej oraz stropu nad piętrem. Materiały wykończeniowe obejmują tynk oraz blachę falistą, nawiązującą do zabudowań gospodarczych obecnych w okolicy. Kolorystyka projektu miała na celu odejście od typowej, „antracytowej” estetyki współczesnych osiedli, poprzez zastosowanie jasnoszarego odcienia z akcentami ciemnej zieleni. Dwuczęściowa bryła z dwuspadowym dachem, charakterystyczna dla okolicznej zabudowy, została dodatkowo wyróżniona na bocznej elewacji poprzez zmianę materiału w wycofanej części piętra. Trzeci materiał elewacyjny to szkło, użyte w dużych oknach biegnących od podłogi w głównych sypialniach oraz w pełnym przeszkleniu strefy dziennej parteru z widokiem na ogród. Na bocznych elewacjach umieszczono okna kuchenne, wzbogacające wnętrza o narożnikowy widok. Do wykończenia charakterystycznych, zaokrąglonych kominów użyto płaskiej blachy, dodając projektowi unikalnego wyrazu.

dom jednorodzinny

detal

© rmk.architektura

funkcja

Na parterze zaplanowano strefę techniczną z garażem i kotłownią, a także część dzienną, obejmującą salon, kuchnię z jadalnią, spiżarnię oraz toaletę. Piętro zostało przeznaczone na część nocną, w skład której wchodzą trzy sypialnie, łazienka, pralnia oraz garderoba. Salon oraz kuchnia z jadalnią mają bezpośredni dostęp do tarasu na parterze, co ułatwia korzystanie z przestrzeni zewnętrznej.

Zadaniem było zaprojektowanie budynków o powierzchni dokładnie 135 mkw. Taka powierzchnia była optymalna żeby komfortowo pomieścić rodzinę 2+3 – zaznaczają architekci.

rzut parteru

rzut parteru

© rmk.architektura

Wszystkie pokoje wyposażono w duże okna, aby jak najlepiej połączyć wnętrza z otoczeniem i maksymalnie doświetlić pomieszczenia. Nowoczesny design budynków oraz dbałość o detale, takie jak półprywatne wnęki wejściowe i tarasowe czy ukryte systemy odprowadzania wody z dachów, przyciągają osoby ceniące estetykę i przemyślane rozwiązania funkcjonalne.

rzut piętra

rzut piętra

© rmk.architektura

wnętrze

Zaprojektowano przestrzeń dzienną, w której nic nie zakłóca widoku na ogród – bez słupów konstrukcyjnych czy wystających podciągów ze stropów. Wnętrza wyróżniają się otwartym układem stref dziennych, płynnie połączonych z ogrodami poprzez duże, przesuwne okna typu HS. Funkcjonalność przestrzeni została zaplanowana tak, aby umożliwić indywidualne aranżacje, co potwierdziły późniejsze zmiany wprowadzane przez lokatorów i lokatorki. Każde pomieszczenie tworzono z myślą o maksymalnej ustawności, a w łazienkach zapewniono naturalne doświetlenie.

zespół domów jednorodzinnych

domy jednorodzinne w zielonym otoczeniu

© rmk.architektura

Osiedle Kwiatów Polskich zapewnia komfort na co dzień, stając się atrakcyjnym miejscem zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i dla osób poszukujących wygodnej przestrzeni do życia.

Aleksandra Skorupa

Głos został już oddany

E-DODATEK - Oświetlenie, osprzęt – trendy 2024
Metalowe systemy elewacyjne z siatek i kratek architektonicznych
Ogrzewanie i chłodzenie z grzejnikami Jaga
INSPIRACJE