Jak dotąd tytuł najwyższego budynku mieszkalnego w Łodzi należał ex aequo do dwóch wysokościowców zaliczających się w skład Śródmiejskiej Dzielnicy Mieszkaniowej, modernistycznego kompleksu ukończonego w 1982 roku. Znajdujące się przy ulicach Piotrkowskiej 182 oraz Piłsudskiego 7 wieżowce wznoszą się na wysokość 78 metrów. W najbliższych latach do wysokościowego duetu dołączy nowy budynek mieszkalny, ulokowany przy alei Mickiewicza 15. Za jego projekt odpowiada łódzka pracownia {tag:Pracownia}.
Aleja Adama Mickiewicza to jedna z głównych arterii Łodzi. Najgorętszy punkt okrzykniętej w 2020 roku najgłośniejszą ulicą w Polsce alei znajduje się przy skrzyżowaniu z aleją Tadeusza Kościuszki. To tam znajduje się charakterystyczny przystanek tramwajowy, ochrzczony przez łodzian mianem „stajni jednorożców”, tam też stoi najwyższy łódzki biurowiec — wznosząca się na wysokość 84 metrów Hi Piotrkowska, zaprojektowana przez warszawskie studio PRC Architekci. W przyszłości, po przeciwnej stronie barwnego Dworca Tramwajowego Piotrkowska stanie drugi wysoki jak na łódzkie standardy budynek. Będzie nim wieżowiec mieszkalny zaprojektowany przez łódzkie studio Design Lab Group. Za inwestycję odpowiada spółka A&A.
Wieżowiec przy al. Adama Mickiewicza 15 w Łodzi
© Design Lab Group | A&A
trudna okolica
Planowany budynek przy alei Mickiewicza już teraz nazywany jest w mediach, przez komentujących oraz samych autorów „nową bramą miasta”. Nie jest to określenie stosowane na wyrost, bowiem omawiany wieżowiec stanie po przeciwnej stronie alei w stosunku do wspomnianego już biurowca Hi Piotrkowska, zapewniając wysokościowy kontrapunkt, od dawna potrzebny w tej okolicy dla osamotnionego w swoich gabarytach budynku od PRC Architekci. Obecność Hi Piotrkowskiej nie stanowiła jedynego kontekstu dla proponowanego budynku — zespół projektowy stanął przed zadaniem uzgodnienia nowej zabudowy ze znajdującą się na tej samej działce kamienicą Enderów, pełniącą przez lata rolę łódzkiego Domu Literatów. Zaprojektowana przez Pawła Lewego kamienica stanowi ważny punkt na mapie łódzkiego modernizmu, z tego też względu figuruje w gminnej ewidencji zabytków. Zaraz obok reprezentacyjnej kamienicy znajdował się zdegradowany teren, od lat zapomniany przez Miasto, a na działce, na której A&A znajduje się czteropiętrowy biurowiec. Z uporządkowaniem okolicy również zmierzyć musiał się zespół projektowy Design Lab Group. Jak sobie poradził?
Wieżowiec przy al. Adama Mickiewicza 15 w Łodzi
© Design Lab Group | A&A
zielony wieżowiec
W poniedziałek 22 lipca br. Design Lab Group zaprezentowało koncepcję ulokowanego przy alei Mickiewicza 15a wieżowca, wznoszącego się na 78 metrów wysokości, na których rozplanowano 23 naziemne kondygnacje, oferujące łącznie 7500 metrów kwadratowych powierzchni mieszkaniowej oraz 1500 metrów kwadratowych powierzchni przeznaczonej na działalność usługową. Ciemnozielone elewacje wieżowca podzielone zostaną na duże prostokątne pola, które mają za zadanie nawiązywać do tradycyjnej zabudowy Łodzi.
Wieżowiec przy al. Adama Mickiewicza 15 w Łodzi
© Design Lab Group | A&A
Wertykalna bryła nowego obiektu podzielona będzie na trzy strefy. Najniższa z nich, obejmująca w fasadzie wysokość pierwszych pięciu pięter zintegrowana zostanie od strony północnej z wysokością przylegającego do nowego wysokościowca Domu Literatów. Podobnie skorelowane zostaną wysokości partii przyziemia, które będzie znacznie wyższe od posadowionych ponad nim pięter. Nawiązania pojawią się również w kształcie narożnej elewacji, która ma formy zaokrąglone, podobnie jak ma to miejsce w przypadku kamienicy Enderów. Dzięki temu nowy obiekt będzie stanowił nie tyle kontrapunkt, ile raczej nowoczesne dopełnienie istniejącej już historycznej zabudowy.
Wieżowiec przy al. Adama Mickiewicza 15 w Łodzi
© Design Lab Group | A&A
Powyżej znajdzie się jednokondygnacyjna „strefa buforowa”, która optycznie oddzieli dolną, historyzującą partię budynku od jej wysokościowej części. Wznosząca się schodkowo w kierunku południowym strefa rozwiązana zostanie przy pomocy masywnych filarów, na których wesprą się kolejne kondygnacje. W strefie środkowej znaleźć się mają przestrzenie wspólne przeznaczone do użytku przez mieszkańców wieżowca — ich dokładne funkcje określone zostaną jednak dopiero po wydaniu pozwolenia na budowę. Ponad opisywaną strefą znajduje się górna sekcja budynku, która w najwyższym punkcie obejmować będzie 14 kondygnacji. Ta część będzie z kolei w kierunku południowym opadać — integrując szczyty Hi Piotrkowskiej oraz budynku ŚDM-u przy ul. Piotrkowskiej 185. Na szczycie budynku umiejscowiony będzie schodkowy taras, na którym pojawią się wysokie nasadzenia.
Dzięki pomysłowemu rozwiązaniu bryły nowego wysokościowca chaotyczne okolice skrzyżowania alei Adama Mickiewicza oraz alei Tadeusza Kościuszki zyskają nowy akcent, integrujący ulokowane tam budynki o niezwykle różnorodnych formach architektonicznych.
Wieżowiec przy al. Adama Mickiewicza 15 w Łodzi — Schemat stopniowania wysokości
© Design Lab Group | A&A
lex deweloper w centrum Łodzi
Nowa inwestycja ma powstać w trybie specustawy mieszkaniowej, zwanej także lex deweloper. Oprócz wzniesienia budynku mieszkalno-usługowego inwestor uporządkuje chaotyczne otoczenie byłego Domu Literatów przy alei Mickiewicza.
Projektowany obiekt wypełnia chaotyczną przestrzeń parkingu, paczkomatów, kiosku oraz skrawków terenów zielonych. Domyka przedpole wytworzone poprzez cofnięcie względem pierzei budynku usługowego „Central”, tworząc atrakcyjną przestrzeń ogólnodostępną z usługami, uporządkowaną zielenią i małą architekturą. Dodatkowo zwiększa atrakcyjność istniejącego przejścia pomiędzy al. Mickiewicza a budynkami znajdującymi się po stronie południowej — tłumaczy zespół autorski.
Los oraz ostateczny kształt nowej inwestycji nie są jeszcze przesądzone. O tym, czy i w jakiej formie powstanie nowy wieżowiec przy alei Mickiewicza 15 w Łodzi powinniśmy dowiedzieć się w najbliższych miesiącach, kiedy projekt zaopiniują Rada Miejska w Łodzi oraz urząd konserwatorski. Projekt w zmyślny sposób nawiązuje do otoczenia urbanistycznego, jednak nietypowa barwa elewacji oraz brak nawiązań formalnych do stanowiącego dominantę architektoniczną biurowca Hi Piotrkowska mogą budzić pewne wątpliwości.