Czym może nas zaskoczyć mijany codziennie plac? Czy dla raz pokrytych twardą nawierzchnią przestrzeni nie ma już (budżetowego) ratunku? Agata Woźniczka i Mateusz Adamczyk, duet z krakowskiej pracowni BUDCUD, chcąc zachęcić mieszkańców do ponownego odkrywania miejskich zakamarków podczas tegorocznego festiwalu Concéntrico, stworzył nietypową kolekcję miejskich mebli — zestaw Miejskich Sadzonek, które symbolicznie przywracają zieleń między budynkami.
meble miejskie na Plaza del Mercado w Logroño
© Javier Antón, Josema Cutillas
Historia Plaza del Mercado w hiszpańskim Logroño, reprezentacyjnego placu w centrum miasta, przypomina losy wielu innych tego typu przestrzeni w Polsce (i nie tylko) — dawniej zielony, dziś pozbawiony cienia i utwardzony teren jest sporym wyzwaniem dla chcących odpocząć mieszkańców i turystów.
propozycja pracowni BudCud odkrywa na nowo Plaza del Mercado w Logroño
© BudCud
W całej Europie podczas procesów pseudorewitalizacji terenów publicznych skwery miejskie przekształcane są w zabetonowane, rozgrzane i nieprzepuszczalne place, przez co zanika miejska bioróżnorodność czy możliwość naturalnego łagodzenia skutków zmian klimatu — opowiadają architekci.
zielone meble miejskie
© BudCud
I choć braku komfortu i cienia, jaki daje natura, nie sposób zastąpić, Mateusz Adamczyk i Agata Woźniczka podjęli się wyzwania poszukiwania alternatywnego rozwiązania, dzięki któremu przestrzeń publiczna mogłaby się ponownie „zazielenić”:
Podkreślając rolę przyrody w mieście, instalacja „Sadzonki” na nowo „zazieleniła” przestrzeń publiczną za pomocą środków, jakimi architekci posługują się najsprawniej — syntetycznych rysunków natury, zapisanych w formie mebli miejskich — tłumaczą autorzy projektu.
meble miejskie na Plaza del Mercado w Logroño
© Javier Antón, Josema Cutillas
Wykonane z ekologicznych i biodegradowalnych materiałów meble miejskie, formami i kolorami przywołujące na myśl rozmaitą roślinność, mają nie tylko symbolicznie przywrócić zieleń do zabudowanej tkanki, ale także, co podkreślają projektanci, zwrócić uwagę na zjawisko nieodpowiedzialnego pozbywania się zieleni z przestrzeni wspólnych oraz tworzyć bardziej kameralne wnętrza urbanistyczne, które ułatwią interakcje i umilą spotkania. Mogłyby także posłużyć do mapowania przestrzeni, oswajania mieszkańców z pomysłem przekształcenia miejsc, które znają i badania zmian zachowań ich użytkowników, gdy w otoczeniu pojawia się element zieleni.
meble miejskie na Plaza del Mercado w Logroño
© Javier Antón, Josema Cutillas
Proste formy, abstrakcyjnie odwzorowujące drzewa i krzewy, stały się przestrzennymi miejskimi totemami, które posłużyły odwiedzającym plac jako stoły piknikowe i siedziska, plac zabaw, przestrzenie do gier, flirtów i rozmów. [...] „Sadzonki” zaoferowały to, co wcześniej zapewniały drzewa — cień, odpoczynek i miejsce spotkań — dodają architekci.
© Festival Internacional de Arquitectura y Diseño Concéntrico
Więcej na temat zielonych mebli miejskich przeczytać możecie w rozmowie zAgatą Woźniczką i Mateuszem Adamczykiem: Miejskie Sadzonki. Wielofunkcyjne meble miejskie projektu BudCud na festiwalu Concéntrico w Logroño.