W Dursztynie, wsi położonej niedaleko Nowego Targu, na samym szczycie wzgórza Honaj stanął domek z prefabrykatów autorstwa polsko-chińskiego studia JANG. Drewniany i ekologiczny HONAY HOUSE wykorzystuje atuty okolicy, umożliwiając odwiedzającym relaks w otoczeniu natury i panoramy słowackich Tatr.
Dla architektów Filipa Gałuszki i Joanny O'Neill, którzy są także inwestorami obiektu, wyjątkowa ważna była lokalizacja i jej atuty — domek przeznaczony jest na wynajem krótkoterminowy. Ze wzgórza Honaj rozpościera się widok na Pieniny Spiskie, panoramę Tatr, a brak jakichkolwiek zabudowań od frontu oraz południowa ekspozycja, to dodatkowe plusy działki.
HONAY HOUSE znajduje się w Dursztynie
fot.: Karolina Krasińska © studio JANG
drewniany domek z prefabrykatów
Od samego początku postawiliśmy sobie za cel wybudowanie ekologicznego, górskiego obiektu prefabrykowanego, który sprosta nieraz ekstremalnym warunkom pogodowym. Uznaliśmy, iż chcemy wtopić go w krajobraz, nadać bryle nieco lekkości, przezierności, pozwolić, aby drewniana fasada oraz dach żyły własnym życiem, tak by domek był zauważalny, ale nie dominujący w tym unikatowym otoczeniu — opowiada Filip Gałuszka.
HONAY HOUSE wykonano z prefabrykatów
fot.: Karolina Krasińska © studio JANG
Po przeprowadzeniu analiz dostępnych na rynku systemów dla drewnianych domów prefabrykowanych, architekci zdecydowali się na system konstrukcyjny marki Steico. Jak twierdzą projektanci, wybrany system charakteryzuje się wysoką stabilnością konstrukcji, bardzo dobrą izolacyjnością w okresie zimowym oraz efektem chłodzenia podczas gorącego lata.
domek składa się ze strefy dziennej umieszczonej na parterze oraz sypialni i przestrzeni do pracy na antresoli
© studio JANG
Uzupełnieniem konstrukcji stały się ocieplenia z wełny drzewnej, poszycia z ekologicznych płyt MFP oraz okładziny z kompozytowych płyt świerkowych. Szczelność stolarki zapewniły trójwarstwowe okna drewniane.
domek został postawiony w kilka dni
fot.: Karolina Krasińska © studio JANG
realizacja w kilka dni
HONAY HOUSE składa się z czternastu ścian, trzech modułów stropowych oraz dwunastu paneli dachowych. Wszystkie te elementy zrealizowano w lokalnym warsztacie, a następnie zaledwie w kilka dni zmontowano na miejscu przy użyciu małego dźwigu. Dach pokryty został tradycyjnym gontem, a jego ściany ozdabiają ażurowe lamele świerkowe.
wnętrza wykończono drewnem, a akcentu dodaje żółta szafa przy wejściu
fot.: Karolina Krasińska © studio JANG
Powierzchnia użytkowa domku wynosi pięćdziesiąt pięć metrów kwadratowych, pomimo tego zmieściły się tam wszystkie najpotrzebniejsze funkcje. Parter to salon z umieszczonym w rogu aneksem kuchennym oraz wydzieloną łazienką, natomiast na antresoli projektanci umieścili sypialnię z podwójnym łóżkiem oraz kameralną przestrzeń do pracy.
z tarasu widać panoramę Tatr
fot.: Karolina Krasińska © studio JANG
Architekci planują dalszy rozwój projektu.
HONAY HOUSE jest dla nas prototypowym systemem prefabrykowanym, który może znaleźć zastosowanie dla górskich kabin mieszkalnych, małych hoteli lub domów jednorodzinnych — dodaje Filip Gałuszka.