Architekci z poznańskiej pracowni Ktura zaprojektowali nowoczesny dom jednorodzinny o tradycyjnym sznycie. Inspiracją dla jego kształtu i funkcjonalnego układu było bezpośrednie sąsiedztwo malowniczego lasu.
Bryła domu pod lasem w podpoznańskiej miejscowości podzielona została na dwie części — wyższą (i węższą) oraz niższą (i szerszą). Łączy je stanowiąca oś domu linia biegnąca od głównego wejścia przez jadalnię, taras aż do otwartego na las ogrodu.
wizualizacja
wiz.: VIZprofi Studio © Ktura Architekci
Tworzące bryłę części stanowią klasyczne domki jednorodzinne zaplanowane na rzucie prostokąta, przykryte dwuspadowym dachem i scalone szerokim łącznikiem. Niższy z nich mieści garaż i salon, w wyższym zaś, dwukondygnacyjnym, architekci zaplanowali: kuchnię, pokoje i łazienkę na parterze oraz sypialnie i łazienkę na piętrze.
rzuty
© Ktura Architekci
O tym, co było najważniejsze dla inwestorów i najtrudniejsze w projekcie opowiada Katarzyna Buczkowska‑Grobecka z pracowni Ktura Architekci.
Ola Kloc: Co było priorytetem dla inwestorów?
Katarzyna Buczkowska‑Grobecka: Mocno sprecyzowany układ funkcjonalny z podziałem na parter i piętro oraz nowoczesny bryła domu z fragmentem dachu płaskiego.
Ola: Co było największym wyzwaniem w tym projekcie?
Katarzyna: Zdecydowanie warunki planu miejscowego przy orientacji działki w stosunku do stron świata. Przede wszystkim ograniczająca linia zabudowy oraz kalenica prostopadła do ulicy.
Ola: Co wpłynęło na decyzję o pozostawieniu ceglanej elewacji domu?
Katarzyna: Elewacja ceglana to od początku życzenie Inwestorów. Okładzina zaprojektowana została z płytek elewacyjnych klinkierowych.