Dom Meandrowy zaprojektowany został na podłużnej, rozciągniętej wzdłuż kierunku wschód-zachód działce o powierzchni 2 000 metrów kwadratowych. Wjazd na jej teren znajduje się na wschodzie, a cała południowo-zachodnia część przeznaczona została na ogród.
Położenie działki pomiędzy dwoma innymi, już zabudowanymi parcelami wymagało od architekta przygotowania projektu, który umożliwiłby zapewnienie mieszkańcom prywatności w ogrodzie. Efekt ten osiągnięty został poprzez odpowiednie wyprofilowanie bryły domu, która została poprowadzona liniowo blisko południowej granicy działki, a następnie skręcona w stronę sąsiedniej, północnej parceli.
Pożądaną kameralność udało się osiągnąć, jak pisze architekt, dzięki odpowiedniemu „meandrowaniu” bryłą budynku w taki sposób, aby zapewnić ochronę centralnej części działki i strefy budynku bezpośrednio stykającej się z ogrodem.
rzut parteru
© Banach Architekci
Funkcjonalnie budynek podzielony został na trzy części — znajdujący się z przodu działki garaż, który utrzymuje obowiązującą linię zabudowy, parter budynku ze strefą dzienną i sypialnią rodziców oraz trzecią część — strefę dzieci na piętrze. W ten sposób, jak podkreśla autor projektu, zapewniono komfort akustyczny, a w przyszłości, kiedy dzieci opuszczą dom, życie w budynku będzie mogło toczyć się głównie na parterze.
Na górnej kondygnacji, oprócz dwóch pokoi dziecięcych, zaplanowana została siłownia i gabinet z wyjściem na taras na dachu. Zaprojektowanie wyjścia na dach możliwe było poprzez dokręcenie bryły piętra w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara.
oprac. red.
na podstawie opisu autorskiego