Kiedy mieszkanie na parterze wielorodzinnego domu przestało być wystarczająco duże dla czteroosobowej rodziny, jej członkowie zdecydowali się na powiększenie swojej części budynku o kolejne pięćdziesiąt metrów kwadratowych.
Początkowo klienci pracowni AMUNT Martenson Nagel Theissen wyobrażali sobie dodaną część jako jednopiętrową konstrukcję o płaskim dachu. Jednak podczas pracy nad projektem architekci starali się ulepszać bryłę, czerpiąc z elementów istniejącego budynku z lat 30. dwudziestego wieku.
Ostatecznie, dodana konstrukcja reorganizuje plan całego mieszkania (o wyjściowej powierzchni 74 metrów kwadratowych), rozwiązuje problem dostępu światła do wnętrza i tworzy nowe przestrzenie w ogrodzie, dając zróżnicowane możliwości jego użytkowania. Nową bryłę dopasowano tak, aby nie kolidowała z oknami wyższych kondygnacji.
aksonometria
© AMUNT Martenson Nagel Theissen
Prostą, drewnianą strukturę na poniesionej podstawie zbudowali sami mieszkańcy. Dwupiętrowa, dodana część połączona została wizualnie z istniejącym, trzypiętrowym domem dzięki zastosowaniu odpowiedniego koloru i materiałów, a przede wszystkim za sprawą płynnego połączenia dachów obu brył. W miejscu zespolenia starej części domu z nową zachodnia ściana została otwarta na wysokości parteru, umożliwiając tym samym powiększenie kuchni z jadalnią i salonu. Z dziennej strefy w dobudowanej bryle schody prowadzą na poddasze, w którym zaaranżowana została sypialnia i łazienka.
Dobudowana część domu zaprojektowana jest tak, aby jeśli zajdzie potrzeba, możliwe było oddzielenie jej od głównej bryły i stworzenie niezależnego mieszkania.
oprac. red.
na podstawie opisu autorskiego