Historię powstania wnętrza lokalu degustacyjnego browaru Ukiel w Olsztynie autorstwa Malwiny Borowiec i Karoliny Chodur ze studia Pigalopus, można opowiedzieć tylko w kontekście do równoległej historii dwóch przyjaciół − Leszka i Maćka, którzy w 2014 w skromnym garażu na Kolonii Mazurskiej w Olsztynie zaczęli domowym sposobem warzyć pilznery, stouty, grodziskie i piwa nowofalowe.
Rzemieślnicze piwa z Olsztyna szybko zrobiły furorę, a popularnością cieszyły się zwłaszcza podczas corocznych rejsów po Mazurach, a rozsmakowani żeglarze domagali się coraz większej ilości i stałego dostępu do napitków. W związku z tym nieuniknionym krokiem było założenie autorskiego browaru na Warmii, a dokładniej w małym opuszczonym siedlisku w Gutkowie i w pobliżu jeziora Ukiel, które stało się oczywistą inspiracją dla nazwy browaru. Następnym etapem były prace budowlane i adaptacyjne w latach 2016−2017 nowego budynku browaru, który powstał na miejscu dawnej stodoły zamienionej w niezbyt elegancki blaszak. Architektura browaru miała nawiązywać do typowo warmińskiej tradycji, a więc z wykorzystaniem czerwonej cegły i drewna.
Wnętrze piwiarni Ukiel w Olsztynie
fot. Malwina Borowiec, Karolina Chodur © Pigalopus
widok jeziora
To w tym momencie do prac włączyły się twórczynie studia Pigalopus, które zaprojektowały nie tylko wnętrze lokalu degustacyjnego − piwiarni, ale również identyfikację wizualną browaru, a więc opakowania, etykiety, stronę internetową oraz logotyp. Ten ostatni jest prosty i minimalistyczny, stanowi delikatne nawiązanie do warmińskiego otoczenia, ale bez dosłownego wykorzystania elementów krajobrazowo-przyrodniczych. Oparty jest na planie koła z graficzną interpretacją widoku jeziora − jego spokojna tafla została zbudowana z linii i kropek, ułożonych w różne sekwencje, które wieńczą położony powyżej napis „ukiel”.
Ceglana ściana z linią korespondującą z identyfikacją wizualną
fot. Malwina Borowiec, Karolina Chodur © Pigalopus
pozioma kolorowa linia
Jeśli chodzi o wnętrze piwiarni, która została zrealizowana w 2019 roku, to jej estetyka nie ucieka od zastanego kontekstu. Architektki poddały twórczej interpretacji wnętrze byłej stodoły, eksponując, a nie zacierając jej charakter. W lokalu dominuje betonowy strop i ściana z pionowo ułożonymi cegłami, które tworzą rytmiczny podział. Powtórzony jest on na ścianach pokrytych białymi płytkami, tworzącymi lamperię.
Ściana z białymi płytkami i detale wnętrza piwiarni Ukiel w Olsztynie
fot. Malwina Borowiec, Karolina Chodur © Pigalopus
Horyzontalne niebieskie i bordowe listwy z płytek przybierają postać wstęgi łączącej różne materiały. Ciemna posadzka lastryko jest materiałowym dopełnieniem wnętrza i tłem dla wyrazistych barw. Motywem przewodnim wnętrza jest pozioma kolorowa linia, która przeplata się w aranżacji lokalu i nawiązuje do identyfikacji wizualnej browaru. W detalach lokalu wykorzystana została właśnie paleta kolorów identyfikacji − malowane proszkowo na kolor zielony metalowe elementy stołów z drewnianymi blatami czy charakterystyczne kolorowe listwy. Odnajdziemy tu również proste, drewniane, podłużne stoły, czarne krzesła i czarne wiszące lampy, które korespondują z płytkami baru w tym samym kolorze i zawieszoną nad nim metalową konstrukcja, służącą do zawieszania szklanek do piwa.
Fragment wnętrza i detale baru piwiarni Ukiel w Olsztynie
fot. Malwina Borowiec, Karolina Chodur © Pigalopus
inspiracja lokalnością
Atrakcją browaru Ukiel, poza możliwością kosztowania napitków w świetnym, prostym wnętrzu, w którym nie znajdziemy ani jednego niepotrzebnego elementu, jest również przepiękny sad ze starymi jabłoniami. Robiony jest z nich domowy cydr. Tego rodzaju otoczenie, nieco na uboczu, spokojne i harmonijne, otwarte na naturę, stanowi inspirację do poszukiwania smaków oraz aromatów. To co najbliższe, lokalne i szczere stanowi w browarze Ukiel największą pasję.
Detale baru piwiarni Ukiel w Olsztynie
fot. Malwina Borowiec, Karolina Chodur © Pigalopus