Na Zbawixie — warszawskim symbolu różnorodności powstało nowe studio Yoga Rebulic. Za projekt odpowiadają architekci z workplace. Stworzyli oni przestrzeń, w której praktykujący jogę spotykają się nie tylko, by ćwiczyć, lecz także pogłębiać więzi i budować społeczność.
na piętrze znajduje się sala do ashtangi
fot.: Adam Grzesik © workplace
ashtanga i design
Głównym celem architektów z workplace było stworzenie miejsca spotkań, które wspiera kolektywne wartości szkoły jogi. Założenia projektowe dotyczyły naturalności i szczerości designu oraz otwartości przestrzeni. Efektem procesu projektowego prowadzonego wspólnie z założycielami Yoga Republic – Przemkiem Nadolnym i Martą Mostowską jest wnętrze ukierunkowane na użytkowników, budowanie relacji międzyludzkich oraz komfort osób praktykujących jogę ashtanga.
w studio panuje przyjazna i przytulna atmosfera
fot.: Adam Grzesik © workplace
Tak studio opisują projektantki Marzena Bednarczyk i Basia Majerska:
Przechodząc przez próg, zrzucasz pośpiesznie płaszcz — zaraz zaczynają się zajęcia. Rozglądasz się i czujesz, że trafiłeś do miejsca w którym panuje harmonia, a za zamykającymi się za tobą drzwiami został cały ciężar dnia. Jest przytulnie i przyjaźnie. Od samego początku projektowania tak właśnie kształtowało się w naszych głowach pierwsze doświadczenie z odwiedzin studia jogi.
parter to przesrzeń do integracji
fot.: Adam Grzesik © workplace
joga w otoczeniu natury
Studio Yoga Republic w warszawskim Śródmieściu to przestrzeń odzwierciedlająca osobowość założycieli. Wszędzie znajdują się tu figurki, dywany i indyjskie parawany, które Przemek Nadolny przywiózł ze swoich podróży. Gości wita przedsionek studia — strefa, która łączy funkcję recepcji i przestrzeni wystawowej. Architekci chcieli, aby odwiedzający już od wejścia czuli się swobodnie i domowo. Aby dopełnić cele kolektywne, na parterze zaplanowano niezobowiązującą przestrzeń wspólną i strefę kawiarni — w końcu studio mieści się na Placu Zbawiciela, towarzyskim punkcie Warszawy!
oryginalne dekoracje zostały przywiezione z podróży
fot.: Adam Grzesik © workplace
Pełen zieleni kawiarniano-społeczny parter umożliwia chwilę wytchnienia i relaksu przed zajęciami. Następnie wchodząc po schodach wypełnionych roślinami, docieramy do przestrzeni ćwiczeń, zaprojektowanej we współpracy z właścicielami Yoga Republic. Sala do ashtangi kojarzy się ze spokojem i naturalnością. Nastrojowe wnętrze umożliwia skupienie na aktywności oddechowo-ruchowej w optymalnej temperaturze, oświetleniu i wilgotności — koniecznych przy praktyce tej techniki jogi. Pomimo że za oknami widać tętniące życiem miasto, odpowiednia ilość naturalnej zieleni, pomaga w wyciszeniu i łagodzi bodźce docierające z otoczenia.