Od początku wybuchu wojny Rosji z Ukrainą codziennie przez polską granicę przybywa tysiące ludzi uciekających przed barbarzyńskim agresorem. W ramach inicjatywy Otwieramy Szkoły w Warszawie powstanie pierwsza szkoła dla dzieci z Ukrainy, które musiały uciekać przed wojną.
Firma Immofinanz postanowiła przekazać do czasowej dyspozycji całą kondygnację w biurowcu myhive Mokotów Two. Powierzchnia tysiąca dwustu metrów kwadratowych zostanie przeznaczona na cel stworzenia szkoły dla dzieci z Ukrainy. Przestrzeń ma być zaprojektowana przez XYstudio — pracownię specjalizującą się w realizacjach z dziedziny edukacyjnej.
Działamy w trosce o wszystkie dzieci. Dzieciom z Ukrainy chcemy zapewnić jak najszybszy powrót do minimum codziennej rutyny. Kontakt z nauczycielami, innymi uczniami i możliwość porozumiewania się w swoim języku dadzą im namiastkę poczucia bezpieczeństwa i względnej normalności. Równie ważne jest to, że szkoły publiczne w większych miastach Polski bywają przepełnione. Obawiamy się, że jeśli do takich placówek w ramach obowiązkowej rejonizacji dołączą dzieci z Ukrainy, zabraknie przestrzeni, dosłownie i w przenośni, na to, żeby zatroszczyć się o psychikę uczniów obu narodowości i zapewnić im warunki do efektywnej nauki i integracji — mówi Magda Garncarek, inicjatorka akcji Otwieramy Szkoły.
pracownia XYstudio ma doświadczenie w projektowaniu placówek edukacyjnych. Na zdjęciach szkoła Edison
©XYstudio
konieczność dostosowania
Szkoła w biurowcu będzie dostosowana dla około stu sześćdziesięciu dzieci i ma być gotowa w ciągu czterech lub pięciu tygodni. Stworzenie nowego miejsca dla dzieci z Ukrainy będzie wymagało podjęcia szerokiego zakresu działań —wykreowania przestrzeni pozwalającej przełamywanie traumy czy swobodnej nauki w języku ukraińskim. Jak zwracają uwagę inicjatorzy akcji, firma Immofinanz, XYstudio i Otwieramy Szkoły do projektu wciąż dołączają kolejne firmy gotowe wspierać tę inicjatywę.
Stworzenie odpowiednich warunków jest wyzwaniem nie tylko w przypadku nowo tworzonych szkół, lecz także dla szkół publicznych, do których będą mogły uczęszczać dzieci z Ukrainy.
Z myślą o uczniach, którzy będą kontynuowali naukę w polskich szkołach publicznych, będziemy zbierać pomysły i rozwiązania, które pomogą wszystkim zaadaptować się do nowej rzeczywistości. Mogą to być przykładowo dwujęzyczne systemy identyfikacji wizualnej, dzięki którym nowi uczniowie łatwiej zorientują się w szkolnych przestrzeniach albo specjalne strefy poza klasami sprzyjające bieżącym potrzebom: integracji, wyciszeniu. Potrzebujemy kreatywności projektantów, architektów oraz samych uczniów, żeby wypracować rozwiązania, które ułatwią nam ten trudny czas — zapowiada Magda Garncarek.
Dostosowanie do wyjątkowych warunków musi uwzględnić potrzeby dzieci przybywających z terenów objętych barbarzyńskimi atakami — projektanci muszą rozumieć konieczność stworzenia przestrzeni, w której jej użytkownicy będą mogli czuć się bezpiecznie i swobodnie. Czekamy na kolejne rozwiązania zaprojektowane przez XYstudio, wierząc, że dołączą do nich kolejne pracownie.
Przypominamy również o akcji Projektantki_ci dla Ukrainy organizowanej przez NIAIU (ZOBACZ TUTAJ!) oraz o zweryfikowanej liście zbiórek z Ukrainą (ZOBACZ TUTAJ!).
Więcej informacji na temat działań inicjatywy Otwieramy Szkoły znajdą Państwo na ich stronie (ZOBACZ TUTAJ!).