To pierwsza szkoła średnia w okolicy. Warszawska Wesoła wzbogaciła się o nowoczesne liceum ogólnokształcące dla 600 uczniów. W kwietniu zainaugurowano działalność nowej placówki.
Początki budowy szkoły sięgają 2018 roku, kiedy to cały proces rozpoczął się od konsultacji społecznych. W ich trakcie ponad 70 procent mieszkańców dzielnicy Wesoła poparło pomysł utworzenia szkoły ponadpodstawowej — pierwszej publicznej placówki tego typu w tej części stolicy.
Widok od strony ulicy
fot.: E. Lach | © UM Warszawa
Formalnie CLXIII liceum z Wesołej rozpoczęło działalność 1 września 2019 roku i w okresie przejściowym, tj. do czasu wybudowania nowego budynku, funkcjonowało w pomieszczeniach szkoły podstawowej w Starej Miłośnie. Projekt nowego gmachu szkoły wybrało jury pod przewodnictwem Małgorzaty Nowaczyk z Biura Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawy w składzie Aleksandra Paradowska, Andrzej Pylak, Anna Dąbrowska, Dorota Łapkiewicz, Lidia Pędrak i Jan Świderek. Na zorganizowany w 2019 roku konkurs wpłynęło 6 prac. Pierwszą nagrodę sąd konkursowy przyznał zespołowi Plus3Architekci sp. z.o.o., drugą pracowni SSC Architekci z Bolechowic, a trzecią pracowni Architekt Radosław Guzowski.
Rzut parteru
© Plus 3 Architekci | UM Warszawa
Edukacja to nasz absolutny priorytet i największa pozycja w budżecie miasta. Przez ostatnie 5 lat wybudowaliśmy w Warszawie 15 szkół i 26 przedszkoli, i to świetnie zainwestowane pieniądze. A dziś w Wesołej, otwieramy pierwszą od 20 lat publiczną szkołę ponadpodstawową. Na początku mojej kadencji, 5 lat temu zadecydowaliśmy z władzami dzielnicy, że budowa liceum to jeden z najważniejszych postulatów dla Wesołej — podkreślił na uroczystym otwarciu placówki Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.
Koszt budowy liceum przy ul. Słowackiego 3 w Wesołej sięgnął niemal 45 mln zł. W ramach inwestycji powstał nowoczesny i komfortowy obiekt o powierzchni blisko 6 tys. m². Oprócz 20 sal dydaktycznych, biblioteki i stołówki w budynku zaprojektowano aulę widowiskową na ponad 200 miejsc. Część wnętrz szkolnych otwiera się szerokimi przeszkleniami na wewnętrzne patio, które umożliwić ma odpoczynek na świeżym powietrzu w przerwach między zajęciami.
Przekrój
© Plus 3 Architekci | UM Warszawa
Obok głównego budynku szkoły powstała sala sportowa o powierzchni 700 m² z siłownią. W placówce przewidziano miejsce dla 600 uczniów w 16 oddziałach. Obecny na uroczystości Sławomir Potapowicz, wiceprzewodniczący Rady m.st. Warszawy wyraził nadzieję, że szkoła będzie służyć nie tylko młodzieży, ale także mieszkańcom całej okolicy, dzięki możliwości organizacji wydarzeń sportowych i kulturalnych w auli i sali gimnastycznej.
Wnętrze części wspólnej
fot.: E. Lach | © UM Warszawa
W budynku liceum zastosowano przyjazne dla środowiska źródła ciepła (pompy ciepła), a część dachu została pokryta panelami fotowoltaicznymi, które będą wspomagać zasilanie szkoły w energię elektryczną. Z myślą o komforcie młodzieży i pracowników placówki, szkoła została wyposażona między innymi w ogrzewanie podłogowe, mechaniczną wentylację oraz chroniące przed nadmiernym nasłonecznieniem — refleksole w oknach.
Korytarz szkolny
fot.: E. Lach | © UM Warszawa