Nowa kawiarnia Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina w kordegardzie przy ul. Krakowskie Przedmieście 5 w Warszawie inspirowana była obrazem Henryka Siemiradzkiego pt.: „Chopin gra dla Radziwiłłów”. Nawiązania do kolorów i wzorów znajdujących się na płótnie, urzekają swoją subtelnością. Koncepcja architektów idealnie współgra z miejscem, w którym powstała kawiarnia — jest to również punkt sprzedaży biletów Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.
Materiały, wzory, barwy — wszystko to zainspirowało architektów z pracowni UGO Architecture do stworzenia wnętrza niewielkiej kawiarni z punktem sprzedaży biletów Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina w Warszawie. Na powierzchni 40 metrów kwadratowych udało im się oddać klimat XIX-wiecznego obrazu polskiego malarza, równocześnie unowocześniając go i przystosowując do potrzeb funkcjonalnych lokalu.
staranny dobór materiałów
Architekci wydzielili trzy strefy, a dobór materiałów do każdej z nich podkreślił ten podział. Pierwszą stanowi strefa wejściowa z punktem informacyjnym i ladą umożliwiającą zakup biletu. Tutaj kluczową rolę odgrywa funkcjonalność. Front lady pokrywa lastryko, którego surowy charakter przełamany został zielonym pluszem tapicerowanych siedzisk i dekoracyjnymi elementami ze stali.
front lady pokrywa lastryko, którego surowy charakter przełamany został zielonym pluszem tapicerowanych siedzisk i dekoracyjnymi elementami ze stali
fot. ZUM Studio
Druga strefa to część kawiarniana, w której znajdują się stoliki dla gości. Tu podłogę pokrywają dębowe deski, co wpłynęło na ocieplenie przestrzeni. Drewno tworzy swego rodzaju ramkę wokół kamiennej mozaiki — kwiatowego „dywanu” nawiązującego do tego z obrazu Henryka Siemiradzkiego. Motyw złożony z półkoli, który tworzy mozaikę, został również wykorzystany w stalowych kinkietach, dekoracyjnej lampie-neonie oraz w uchwycie przesuwnych drzwi. Przestrzeni dopełniają graficzne portrety Fryderyka Chopina autorstwa Soni Dubois.
między złotem, zielenią i czerwienią
Trzecią strefę stanowi część techniczna i zaplecze, niedostępne dla gości i klientów kawiarni. Pokrywająca ściany i podłogę przepastna czerwień kusi jednak, by tam zajrzeć. Dzięki temu kolorystycznemu zabiegowi pomieszczenie wyraźnie odcina się od całości. Czerwone płytki, drzwi przesuwne i zabudowa meblowa tworzą drugi plan i tło dla wnętrza, podobnie jak zostało to przedstawione na obrazie Siemiradzkiego.
czerwone płytki, drzwi przesuwne i zabudowa meblowa tworzą drugi plan i tło dla wnętrza, podobnie jak zostało to przedstawione na obrazie Siemiradzkiego
fot. ZUM Studio
Kawiarnia w kordegardzie przywodzi na myśl uwspółcześnione odbicie ze stempla obrazu pt.: „Chopin gra dla Radziwiłłów” — niedokładne, ale z widoczną zgodnością barw i kształtów. Kolorystyczne akcenty przewijające się na płótnie zostały oddane we wnętrzu lokalu — zieleń, złoto i czerwień.