Lodziarnia Żak działa w Osielsku nieprzerwanie od 1956 roku, oferując klientom nie tylko mrożone przysmaki, ale także wszelkie słodkości i wypieki. Niedawno właściciele zwrócili się do architektów GRID Studio Projektowe w celu stworzenia nowego lokalu — wnętrza lekkiego i przyjemnego jak różowa chmurka!
lodziarnia znajduje się w Osielsku
fot.: Szymon Konik © GRID Studio Projektowe
Architekci projekt mierzącego 65 metrów kwadratowych lokalu rozpoczęli od stworzenia zbioru inspiracji, i tak w lodziarni dominującym kolorem stał się róż. Różowe są chmury na tapecie i jedna ze ścian, różem pobłyskują sześciokątne płytki, odznaczające się między szarymi. Przy stolikach usiąść można w różowych, pokrytych aksamitem fotelach. Nawet sufit w łazience jest różowy.
Ponadto we wnętrzu architekci zastosowali jasne drewno, złamaną biel i delikatną szarość w postaci zabudowy meblowej i dodatków.
złote akcenty pobłyskują na tle pudrowego różu i płytek terazzo
fot.: Szymon Konik © GRID Studio Projektowe
Złotego akcentu nad ladami dodaje rząd lamp doświetlających ekspozycję, a nad strefą konsumpcyjną połyskujące złote okręgi lamp zwieszone na różnych wysokościach. Natomiast posadzka z płytek terrazzo, przywodzi na myśl swoim wzorem posypkę lodową. Architekci zaprojektowali również nowe logo lodziarni, dzięki czemu całość jest estetycznie spójna.
strefa konsumpcji i rzut lodziarni
fot.: Szymon Konik © GRID Studio Projektowe
Dobrawa Bies: Wszechobecny pudrowy róż, złote dodatki, wzorzyste tapety. Jak projektuje się taką przestrzeń?
GRID Studio Projektowe: Projektowanie lokalu, gdzie obecne są wszelkie odcienie pudrowego różu, było nam bardzo na rękę. Kiedy inwestor zwrócił się do nas z prośbą o projekt wnętrza lodziarni i sprecyzował swoje wymagania, bardzo się ucieszyliśmy. Zatrudniamy w zespole różnych projektantów i przyporządkowujemy ich do poszczególnych projektów zgodnie z ich predyspozycjami i preferencjami stylistycznymi dopasowanymi do oczekiwań inwestora.
Dobrawa: Co stanowiło główną inspirację? Czy inwestor postawił jakieś szczególne wymagania?
GRID Studio Projektowe: Uzgadniając z inwestorem szczegóły projektu, podczas rozmów padały takie wyrażenia jak: lekkość, niebo, chmury słodkie, miłe, róż, złoto, przytulne. Dla nas te sformułowania stały się inspiracją i drogowskazem przy projektowaniu i wybieraniu materiałów wykończeniowych oraz dodatków.
architekci zadbali o każdy detal
fot.: Szymon Konik © GRID Studio Projektowe
Dobrawa: Jaką atmosferę chcieli Państwo uzyskać, wybierając takie materiały i kolory?
GRID Studio Projektowe: Inwestor oczekiwał od nas projektu lokalu, który będzie przyciągał w pierwszej kolejności kobiety, mamy z dziećmi. Tak określone wymagania pomogły nam skupić się na doborze materiałów i kolorów, które w pierwszej kolejności spodobają się tej grupie klientów. Jednocześnie poprzez odpowiedni dobór wykończeń nie chcieliśmy odstraszyć pozostałych klientów.
autorzy uważają, że projektowanie wnętrz publicznych daje większą swobodę
© GRID Studio Projektowe
Dobrawa: Czym różni się projektowanie wnętrz publicznych od prywatnych? Czy pozwala na większą swobodę?
GRID Studio Projektowe: Projektowanie wnętrz publicznych naszym zdaniem zdecydowanie pozwala na większą swobodę. Przede wszystkim dlatego, że podczas projektowania wnętrza bierzemy pod uwagę potrzeby klientów lodziarni, a nie osobiste wymagania inwestora. Ponadto z założenia celem lokalu, oprócz spełniania praktycznych funkcji związanych ze sprzedażą produktu, jest wyróżniać się, zaskakiwać, przyciągać klientów do spędzania miłych chwil w atrakcyjnym wnętrzu.
Dobrawa: Dziękuję za rozmowę.