Współczesne biura, o których zdarza nam się pisać bardzo często, to dziś komnaty tajemnic pełne zakamarków, ślepych uliczek i ustronnych miejsc spotkań. Przyglądamy się kolejnej realizacji w poszukiwaniu celu tych rozwiązań.
sale konferencyjne można oddzielić za pomocąc przepierzeń i zasłon
fot. Kinga Skalik, © Tétris
Biuro dla korporacji, jaką jest Circle K, inaczej jak w przypadku warszawskiej siedziby PepsiCo, zaprojektowali projektanci z firmy Tétris, która zajmuje się nie tylko procesem projektowym, ale prowadzeniem całej realizacji od pierwszych pomysłów do oddania kluczy. Wyzwaniem dla projektantów było przede wszystkim zaadaptowanie biurowca wybudowanego prawie siedemnaście lat temu. Jego wewnętrzny układ dostosowany był do zupełnie innych warunków pracy, opartych o kompleks niewielkich gabinetów z ograniczonymi częściami wspólnymi i salami konferencyjnymi. To oczywiste, że nie odpowiadało to nowoczesnej kulturze pracy. Projekt powstał dla łącznie 1400 metrów kwadratowych rozłożonych na trzech piętrach.
w biurze zlokalizowane zostały części wspólne
fot. Kinga Skalik, © Tétris
szukając rozwiązań dla nowoczesnego biura.
Przestrzeń służąca pracy miała przede wszystkim odpowiadać zmianom kultury pracy spowodowanymi pandemią COVID-19, jak i tworzyć klimat miejsca przyjaznego i otwartego na wewnętrzną współpracę. W tym przypadku rozwiązaniem, który zastąpił szeregi gabinetów, okazały się strefy open space do których przylegają sale konferencyjne o zróżnicowanych powierzchniach. Praca w otwartych przestrzeniach jest dziś zupełną normą, podobnie jak unikanie jednolitej aranżacji wnętrze.
Klientowi zależało przede wszystkim na stworzeniu ciepłej, przyjaznej i komfortowej dla pracowników przestrzeni, która jednocześnie będzie sprzyjała integracji i współpracy pomiędzy nimi. Zaproponowaliśmy zastąpienie dotychczasowego układu, wypełnionego niedużymi gabinetami, powierzchnią open space i licznymi salkami konferencyjnymi. Zmiana była duża, wymagała wyburzenia większości konstrukcji. Zabieg ten pozwolił na osiągnięcie przestronnego wnętrza z dużą ilością naturalnego światła — Wskazuje Paweł Pikus, Contract Director z firmy Tétris.
Jednym z głównych argumentów przeciwników przestrzeni otwartej w biurach jest brak odpowiedniego miejsca do przeprowadzania rozmów telefonicznych w ciszy. Rozwiązaniem zastosowanym w tym biurze były przede wszystkim „budki telefoniczne”, w których możemy się zamknąć i odizolować, ale również zamykane przepierzenia — modułowo pozwalające na dostosowanie sal do indywidualnych potrzeb użytkowników. Nowa kultura pracy wymaga przede wszystkim elastyczności.
w przebudowanej przestrzeni zrezygonowano z niewielkich gabinetów na rzecz open space'u i sal konferencyjnych
fot. Kinga Skalik, © Tétris
Projektując przestrzeń pomyśleliśmy o strefach relaksu, tych sprzyjających skupieniu, jak również o miejscach do przeprowadzania video rozmów i telekonferencji. Nie zabrakło tu też budek telefonicznych i pokoi do cichej pracy, a sale konferencyjne wyposażyliśmy w ruchome przepierzenia, które pozwalają na dostosowanie ich do liczby uczestników — opowiada o projekcie Aleksandra Wyczółkowska-Gajowniczek, Senior Architect z firmy Tétris.
energiczna kolorystyka i dzika zieleń
Elementami wyróżniającymi to biuro pośród innych realizacji jest przede wszystkim kolorystyka. Całość wnętrza podyktowana została trzem kolorom: czerwonemu, pomarańczowemu i żółtemu. Wybór nie jest przypadkowy, a wynika przede wszystkim z identyfikacji wizualnej korporacji wykorzystującej biuro. Kolorystykę wykorzystaną przez projektantów starano się przede wszystkim złagodzić za pomocą drewna i występującej w różnych tonacjach szarości. Dodatkowym elementem okazuje się zieleń. Która wtłoczona zostaje w przestrzeń z różnym efektem niemalże wszędzie.
każde piętro wykończone zostało w innym kolorze.
fot. Kinga Skalik, © Tétris
Zaproponowaliśmy zieleń nie tylko w donicach, ale także ozdobiliśmy nią ściany i sufity. Ocieplają atmosferę i poprawiają wilgotność w naturalny sposób. W miejscach, gdzie dostęp do roślin jest utrudniony lub nie ma naturalnego światła, zastosowaliśmy zieleń sztuczną. Ciekawymi akcentami są fototapety oraz otwarte, malowane sufity — dodaje Aleksandra Wyczółkowska-Gajowniczek.
warunek pracy
Biuro zaprojektowane przez Tétris na pierwszy rzut oka może odstraszać nietypową, ale uargumentowaną kolorystyką, jednak sprawnie pokazuje nam mechanizmy kształtowania dzisiejszych biur — potrzeby elastyczności, postawienia na otwartość, czy stworzenia części rekreacyjnych i wspólnych. To jedna z formuł, która może pozwolić na powstrzymanie zdalnego exodusu na rzecz pracy hybrydowej.
wybór mebli też wskazuje na różnorodność — możemy siąść na pufie lub wysokim hokerze.
fot. Kinga Skalik, © Tétris