Trwają przygotowania do budowy placu Centralnego na warszawskim Placu Defilad. Główna przestrzeń publiczna Warszawy będzie rozciągać się między Pałacem Kultury, wznoszonym Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Teatrem TR oraz ul. Marszałkowską. Na niewielkim fragmencie założenia zrealizowano zielony klomb, który pokazuje jak w przyszłości będzie wyglądać to miejsce.
Projekt nowej aranżacji przestrzeni nazywanej placem Centralnym wyłoniono w zorganizowanym w 2017 roku konkursie architektonicznym. Jury pod przewodnictwem Marleny Happach, w skład którego weszli m.in. Dariusz Hyc, Robert Konieczny, Joanna Mytkowska i Bogna Świątkowska, wybrało do realizacji pracę przygotowaną przez zespół A-A Collective w składzie Zygmunt Borawski, Srdjan Zlokapa i Martin Marker Larsen. Ich propozycja odchodzi od reprezentowanego przez większość nagrodzonych prac symetrycznego założenia podkreślającego Pałac Kultury i rangę przestrzeni, zwracając uwagę na historyczne nawarstwienia samego placu i jego trudną historię.
Wizualizacja projektu placu Centralnego
fot. A-A Collective
W posadzce nowego placu zaznaczone zostaną dawne zabudowania i przebieg ulic. Ich kształt wyznaczy różne strefy użytkowe oraz charakter przestrzeni – od wodnej sadzawki, przez miejskie place, po zielone klomby. To w jaki sposób ukształtowana zostanie zieleń na nowym placu można zobaczyć już dziś.
Na fragmencie placu przy samym Pałacu Kultury i Nauki, obok Teatru Studio organizatorzy projektu Plac Defilad rozpłytowali około 40 metrów kwadratowych powierzchni, aby na uwolnionym terenie zrealizować fragment projektu przyszłego placu. Za koncepcję aranżacji klombu odpowiadają projektanci i projektantki z A-A Collective i Pracowni Architektury Krajobrazu Marty Tomasiak. Zasadzono w tym miejscu 350 roślin różnych gatunków, które tworzą atrakcyjny, gęsty zieleniec. Projekt realizowany jest we współpracy z Fundacjami Bęc Zmiana i Puszka oraz Grupą Centrala, a opiekę kuratorską nad nim sprawują Aleksandra Litorowicz i Bogna Świątkowska.
Wizualizacja projektu placu Centralnego
fot. A-A Collective
Wszystko to odbywa się w ramach Placu nowego sąsiedztwa, czyli spotkań i rozmów toczących się wokół ważnych dziś tematów: miejskości zorientowanej na pokonanie kryzysów, spotkania z nowymi sąsiadami i sąsiadkami z Ukrainy, a także rozpoznania i pielęgnowania miejskiej zieleni i sąsiedztwa międzygatunkowego.