Praca zgłoszona na konkurs
„Najlepszy Dyplom Architektura”
W ostatnich latach można zaobserwować spadek aktywności społecznej w różnych grupach wiekowych, zarówno u osób starszych, w wieku pracującym, jak i dzieci i młodzieży. Ludzie starsi i ci najmłodsi mieszkający na obszarach o większym zagęszczeniu zabudowy często cierpią z powodu braku możliwości odpoczynku w środowisku naturalnym lub uczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych wynikającego z trudności komunikacyjnych lub niesamodzielności.
wizualizacja
© Stanisław Czujkowski
Częstym problemem jest również zanik zainteresowań we wszystkich grupach wiekowych. Wiąże się to ze zmniejszeniem liczby inicjatyw artystycznych i kulturowych, wydarzeń, warsztatów, zajęć, a co za czym idzie spadkiem atrakcyjności miasta. Ważnym zadaniem Miasta jest więc stworzenie mieszkańcom możliwości rozwoju, nauki, rozrywki, miejsc wymiany myśli, dialogu, otwartych dla wszystkich, dających możliwość rozwoju, tworzenia.
schemat funkcji
© Stanisław Czujkowski
Takich miejsc brakuje również osobom kreatywnym, wiążącym przyszłość, życie zawodowe z szeroko rozumianym sektorem kreatywnym. Absolwenci i studenci uczelni technicznych i artystycznych w Szczecinie często borykają się z problemem braku infrastruktury, zaplecza technicznego lub wsparcia w trakcie lub po studiach. Wiele zdolnych osób decyduje się na wyjazd w poszukiwaniu wsparcia, inwestora lub innej pracy.
schemat zieleni
© Stanisław Czujkowski
Projekt inkubatora sztuki i przemysłu ma być odpowiedzią na te problemy i wnosić kolejną wartość — przestrzeń do odpoczynku, relaksu, rozmowy, a także zabawy, odizolowania się od otaczającego miasta. Ideą projektu jest stworzenie kameralnych przestrzeni we wnętrzach działki poprzez gęstą zabudowę i dwa atria i przeniesienie zieleni na tarasy budynku, gdzie można poczuć pewną prywatność, swobodę i większe możliwości. O wyborze lokalizacji przesądziła historia: dzielnica Turzyn, niegdyś modna część miasta, z szerokimi traktami ulic, szpalerami drzew, parkami i wszechobecną zielenią, dziś straciła swój blask. Znajdująca się na skrzyżowaniu ulic Żółkiewskiego i Bohaterów Warszawy działka z poprzemysłową zabudową okazała się doskonałym wyborem w kontekście dawania terenom miejskim drugiego życia. Projekt ma wpłynąć pozytywnie nie tylko na okolicznych mieszkańców, ale i wszystkich mieszkańców Szczecina i okolic, tworząc możliwości rozwoju miasta.
elewacja
© Stanisław Czujkowski
Stanisław CZUJKOWSKI
Ilustracje: © Autor