Praca zgłoszona na konkurs
„Najlepszy Dyplom Wnętrza 2023/2025”
Przedmiotem opracowania projektu jest przestrzeń modelowa przedstawiająca koncepcję ideową Ośrodka dla Osób Doznających Przemocy. Wspomniana przestrzeń to budynek użyteczności publicznej połączony z budynkiem mieszkalnym w zabudowie szeregowej. Kompleks ten ma służyć osobom dotkniętym przemocą. Projekt zakłada podzielenie przestrzeni na wnętrza przeznaczone do celów dydaktyczno-terapeutycznych, pomieszczenia socjalno-biurowe oraz strefę mieszkalną.
rzut funkcjonalny
© Klaudia Adrianna Zakrzewska
Projekt koncepcyjny Ośrodka dla Osób Dotkniętych Przemocą zawiera innowacyjne rozwiązania, które łączą elementy ze świata architektury oraz psychologii. Kompleksowa aranżacja obejmuje projekt bryły, wnętrz budynku, a także otoczenia. Każdy aspekt tego miejsca został starannie przemyślany i zaprojektowany na podstawie przeprowadzonej analizy formalnej oraz funkcjonalnej. Zarówno zewnętrzna, jak i wewnętrzna część są zaprojektowane z myślą o zapewnieniu bezpieczeństwa, komfortu oraz wsparcia dla osób dotkniętych przemocą. Po przeprowadzeniu analiz w postaci autorskich wywiadów oraz ankiet zaprojektowano odpowiedni podział stref. Szczególną uwagę poświęcono przestrzeniom wspólnym, ponieważ zdaniem większości badanych są one niezbędne w procesie zdrowienia, socjalizacji oraz nawiązywania nowych relacji. Wszystkie wspomniane mechanizmy mogą prowadzić do szybszej aktywizacji społecznej. Zewnętrzna część ośrodka to obszar pełen zieleni, tworzący przyjemną atmosferę.
zewnętrze
© Klaudia Adrianna Zakrzewska
Koncepcja plastyczna została opracowana na podstawie badań ankietowych, które uwzględniały opinie i potrzeby potencjalnych użytkowników. Analiza funkcjonalna przyczyniła się do zrozumienia różnych aspektów pracy z osobami doświadczającymi przemocy i zaprojektowania miejsca, które będzie spełniało szczególne potrzeby na wielu poziomach. Celem jest stworzenie miejsca świadczącego usługi rangi społecznej, takie jak możliwość tymczasowego zamieszkania w ośrodku. Pozostałe usługi świadczone przez tego rodzaju placówki to działania związane ze zdrowiem psychicznym, rozwojem, edukacją i aktywizacją. Projekt zakłada też stworzenie przestrzeni, które pozwolą mieszkańcom poczuć się jak w domu.
recepcja
© Klaudia Adrianna Zakrzewska
Z przeprowadzonej analizy ośrodków znajdujących się na terenie Polski wynika, że nie zawsze są one odpowiednio dostosowane do potrzeb osób szukających pomocy i wymagają wielu zmian w organizacji przestrzeni. Niektórych nie można podjąć ze względów finansowych, w związku z lokalizacją i ograniczoną powierzchnią.
czytelnia
© Klaudia Adrianna Zakrzewska
Zaproponowana organizacja przestrzeni o przeznaczeniu socjalno-terapeutycznym pokazuje, w jaki sposób można dostosować obiekt oraz zaaranżować otoczenie aby stworzyć w pełni funkcjonalne środowisko. Koncepcja ta zapewnia między innymi stworzenie bezpiecznej i przyjaznej atmosfery, ułatwienie interakcji społecznych, dopasowanie pomieszczeń do potrzeb, stymulowanie zmysłów i kreatywności oraz ułatwienie działań organizacji i płynności pracy terapeutycznej.
salon
© Klaudia Adrianna Zakrzewska
Projekt dowodzi, że odpowiednie środowisko ma kluczowe znaczenie w procesie leczenia i powrotu do dobrej kondycji psychofizycznej człowieka.
bawialnia
© Klaudia Adrianna Zakrzewska
Klaudia Adrianna Zakrzewska
Ilustracje: © Autorka