Od początku czerwca we wrocławskiej Hali Stulecia działa Restauracja Tarasowa projektu CUDO Studio. Całkowicie przeszklony lokal, bez ani jednej ściany wewnętrznej zaciera granice między wnętrzem a pobliską Pergolą, jedynie miętowo-szare kurtyny dzielą jego przestrzeń. Warto zwrócić uwagę na dodatkowy taras we wnętrzu oraz długi bar sprzyjający rozmowom.
Restauracja Tarasowa w Hali Stulecia
fot.: ZASOBY STUDIO © CUDO Studio
Podstawowym założeniem projektu jest zatarcie granicy między wnętrzem restauracji a Pergolą. Przywróciliśmy transparentność całego założenia poprzez odsłonięcie obu witryn — wewnętrznej i zewnętrznej. Chcemy ponownie wykorzystać system otwierania elewacji i wpuścić do wnętrza nie tylko powietrze, lecz również zieleń i całe wrażenie przebywania w kompleksie Hali Stulecia — opowiadają projektanci.
wnętrze restauracji to otwarta przestrzeń
fot.: ZASOBY STUDIO © CUDO Studio
otwarcie na otoczenie
Najważniejszym i charakterystycznym elementem lokalu jest sam widok na wrocławską Pergolę i fontannę. Przy witrynie lokalu architekci zdecydowali się na mięsiste kurtyny w dość niecodziennym ustawieniu — dzięki ułożeniu ich prostopadle do przeszkleń nie zakłócili widoku na Halę Stulecia projektu Maxa Berga i umożliwili płynne wejście założenia do wnętrza restauracji. Mocny, elegancki materiał kurtyn, oprócz walorów akustycznych oraz estetycznych, pełni również funkcję przegród między stolikami — daje poczucie intymności i pozwala na swobodne aranżowanie większych bądź mniejszych przestrzeni wzdłuż witryn.
taras we wnętrzu restauracji
fot.: ZASOBY STUDIO © CUDO Studio
układ tarasowy
Ważnym elementem towarzyszącym nam od początku pracy koncepcyjnej było przedłużenie i podkreślenie układu tarasowego całości terenu — włącznie z restauracją. Nasz projekt wprowadza dodatkowy taras w środku restauracji. Takie rozwiązanie pozwala na wyraźniejszą interpretację kaskadowego układu całości założenia — dodają architekci.
długi bar sprzyja rozmowom
fot.: ZASOBY STUDIO © CUDO Studio
forma i funkcja
Poszukując materiałów, projektanci z CUDO skupili się na najbliższym otoczeniu Hali Stulecia. Miętowo-szare odcienie zasłon dobrali do kolorystyki charakterystycznych kolumn, złoty kolor dodatków nawiązuje do przeszklenia kopuły Hali, a płyty z jasnego lastryko, z zatopionymi zielonymi drobinkami, przemycają do wnętrza jeszcze większą ilość zieleni i odnoszą się do wszechobecnej natury widocznej na Pergoli. Natomiast zastosowane drewno w głębokim i dojrzałym odcieniu dodaje restauracji przytulności i szlachetności.
wnętrze restauracji wieczorem
fot.: ZASOBY STUDIO © CUDO Studio
Materiały są nawiązaniem do tego, co zastaliśmy, ale forma i funkcja są bardzo współczesne. To restauracja naszych czasów, nie tylko pod kątem wystroju, lecz również sposobu funkcjonowania. Jest niesamowicie kompatybilna i daje wiele możliwości ustawienia i łączenia poszczególnych stref. Dlatego znajdziemy tu miejsce na każdą okazję, od eleganckiej kolacji we dwoje, po dużą rezerwację na celebrowanie ważnych chwil w gronie najbliższych — mówi zespół CUDO.
charakterystyczny neon nad barem rozświetla noc
fot.: ZASOBY STUDIO © CUDO Studio
połączenie współczesności z historią
Tworzenie koncepcji Restauracji Tarasowej było dla architektów wyjątkowe pod wieloma względami. Hala Stulecia to obiekt wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, dla tego sporym wyzwaniem było połączenie współczesnego projektu z historycznym kontekstem miejsca. Wyjątkowe jest również to, że Restauracja Tarasowa nie ma ani jednej ściany i jest w całości przeszklona, a jej dominantę stanowi długi bar, zachęcający do spotkań i wieczornych rozmów.