Stołeczni urzędnicy chwalą się „górą dobrych projektów” w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego wskazując na wysoki odsetek zaakceptowanych pomysłów. Wśród nich nie znalazła się jednak inicjatywa budowy nowej tęczy na pl. Zbawiciela. Dlaczego urzędnicy nie chcą poddać tego pomysłu pod głosowanie mieszkańców?
budżet obywatelski 2022
fot. Wistula / Wikimedia Commons
Warszawa sprawdziła możliwości realizacji projektów, które mieszkańcy zgłosili w ramach 9. edycji budżetu obywatelskiego. Spośród 1943 przesłanych propozycji, urzędnicy dopuścili 1275 do głosowania – 129 ogólnomiejskich i 1146 dzielnicowych. To jeszcze nie koniec procedury – autorzy pomysłów ocenionych negatywnie mogą odwołać się od decyzji do 11 maja. Oceniana była m.in. zgodność z obowiązującymi przepisami prawa, wskazana lokalizacja projektu, a także czas i szacunkowy koszt realizacji projektu. Jeżeli w trakcie weryfikacji okazało się, że projekt wymaga zmian, pracownicy urzędu kontaktowali się z ich autorami. Jeżeli nie udało się osiągnąć porozumienia w kwestii proponowanych modyfikacji, pomysł zostawał oceniony negatywnie.
tęcza przed urzędami
fot. Zboralski / Wikimedia Commons
Negatywnie oceniony został m.in. projekt „Roztęczamy Warszawę!” zgłoszony przez członków inicjatywy Homokomando. W ramach wycenianego na 250.000,00 zł przedsięwzięcia tęczowe flagi miały pojawić się przed stołecznymi urzędami w czerwcu – miesiącu równości. Jak wskazują autorzy pomysłu, obecność flag przed budynkami miejskimi w różnych dzielnicach miała sprawić, by osoby LGBTIA mogły czuć się dobrze w całym mieście, nie tylko w centrum.
nie dla tęczy na zbawixie
Głównym elementem projektu jest jednak powrót kultowej instalacji. Na placu Zbawiciela ponownie stanąć miała tęcza. Instalacja miała być wykonana z metalu i materiałów niepalnych, a jej inauguracja także zbiec się z warszawską Paradą Równości. Okazuje się jednak, że urzędnicy nie dopuścili projektu do głosowania. Według nich realizacja projektu niesie ryzyko roszczeń z tytułu naruszenia praw autorskich i praw zależnych, które należą do artystki i Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.
będzie odwołanie
Homokomando nazywa decyzję absurdalną, wskazując że nie chodzi o budowanie repliki starej tęczy, tylko nowej i stałej instalacji na podstawie nowego projektu. Inicjatorzy pomysłu wskazują też na inne podobne instalacje realizowane w kraju od lat – „Prosta tęcza” przed Zachętą (1991), „Tęcza z balonów” (2021) i „Niezniszczalna tęcza” (z wody i światła, 2018) na placu Zbawiciela. Pomysłodawcy wskazują, że nie ma przeciwskazań aby instalację zaprojektować w sposób nienaruszający praw autorskich do starej „Tęczy” i zapowiadają odwołanie od decyzji.