Bardzo dobrze ten problem znał i rozumiał Zbigniew Burkietowicz — działacz społeczny i wieloletni dyrektor Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego nr 2 w Poznaniu. To on był pomysłodawcą projektu przebudowy Ogrodu Jordanowskiego nr 1 przy ulicy Solnej. Znajdujący się na obrzeżach miasta teren długo służył nie tylko uczniom szkoły, ale i wszystkim okolicznym dzieciom. Przestrzeni do swobodnej zabawy w mieście bardzo często brakuje, a Ogród Jordanowski pilnie wymagał remontu.
niebieskie boisko
Architekci z biura UGO Architecture postanowili wyeksponować otoczony zielenią obszar. Projekt obejmował wyodrębnienie poszczególnych boisk oraz łączącego je placu roboczo zwanego „sercem”. Efekt pracy jest widoczny prawdopodobnie nawet z samolotu — całą powierzchnię rekreacyjną pokryto niebieskim tartanem, a granice boisk wyznaczono niebieskimi liniami.
Tu Wolno Grać w Piłkę
fot. Dawid Majewski
Nie zabrakło również zdobień graficznych w środkowej części. Tutaj też zrobi się rozgrzewkę, przygotuje się do wejścia do gry oraz się odpocznie.
W zmodernizowanym ogrodzie nie tylko można (ale i trzeba) grać w piłkę nożną, koszykówkę, unihokeja, a także urządzać zawody w skoki w dal i biegi. Stworzona przez architektów przestrzeń pozwala również na wyzwolenie kreatywności jej użytkowników — każdy może robić tu to, na co ma ochotę. Nie ma też obaw, że piłka wyleci w powietrze i już nigdy nie powróci do właściciela — boiska zostały otoczone siatką.