W Berlinie otwarta została Galeria Jamesa Simona (James-Simon-Galerie) — nowe wejście na Wyspę Muzeów, uzupełniające przestrzeń pomiędzy kanałem Kupfergraben a Nowym Muzeum. Obiekt projektu architektów z pracowni Davida Chipperfielda tworzy naziemne połączenie z Muzeum Pergamońskim, a dzięki podziemnej „Archeologicznej Promenadzie” łączy je także z Nowym Muzeum, Starym Muzeum i Muzeum Bodego.
Budynek nosi imię jednego z najważniejszych patronów miasta — Jamesa Simona, który na początku dwudziestego wieku przekazał swoje zbiory sztuki i znaleziska z wykopalisk do berlińskich muzeów (Staatliche Museen zu Berlin). Jako nowa brama Wyspy Muzeów, gmach James-Simon-Galerie odgrywa znaczącą rolę w muzealnym kompleksie i umożliwia przyjmowanie dużej liczby zwiedzających.
wejście główne, szkic
© David Chipperfield
Kamienny cokół budynku wzmacnia brzeg kanału, a znajdująca się ponad nim wysoka kolumnada stanowi klasyczne piano nobile. Projekt pracowni David Chipperfield Architects czerpie z elementów architektonicznych zabudowy Wyspy Muzeów, takich jak kolumnada czy zewnętrzne schody, nawiązując do projektów wielkich twórców muzealnego kompleksu. Smukłe kolumny, będące motywem przewodnim projektu, w nowoczesnym ujęciu kontynuują kolumnadę Stülera tworząc dziedziniec między Nowym Muzeum a Galerią Jamesa Simona.
rzut 2. piętra
© David Chipperfield Architects
Zwiedzających do budynku prowadzą szerokie schody ustawione pomiędzy wydłużonym cokołem a dolną kolumnadą. Po dotarciu na najwyższy poziom, odwiedzający wchodzą do foyer z punktem informacyjnym, kasami oraz bezpośrednim dostępem do głównego piętra ekspozycji w Muzeum Pergamońskim. Z foyer dotrzeć można także do kawiarni oraz wyjść na biegnący przez całą długość budynku taras. Poniżej górnego poziomu znajduje się sklep muzealny, szatnie, toalety i szafki, a w podziemiu — przestrzenie przeznaczone na wystawy czasowe i audytorium.
oprac. red.
na podstawie informacji prasowej