Przestrzenie coworkingowe łączą w sobie wiele funkcji. Musi znaleźć się tam miejsce do pracy i wypoczynku, sala konferencyjna i przestrzeń pobudzająca kreatywność. Biuro The Nest łączy te wszystkie aspekty. Ale ma jeszcze jedną cechę, która wyróżnia je spośród innych biur: design. Otacza on użytkowników i sprawia, że zgodnie z intencją projektantek i projektantów z Beza Projekt, zacierają się granice między pracą i życiem.
Coworking The Nest mieści się w warszawskim biurowcu zaprojektowanym przez biuro projektowe Grupa 5 Architekci. Już sama wyjątkowa przestrzeń wymusza nietypowe podejście do projektu takiego wnętrza. Anna Łoskiewicz-Zakrzewska i Zofia Strumiłło-Sukiennik liderki projektu realizowanego przez Beza projekt, wraz z zespołem w składzie Ksymena Kucharska, Weronika Jarońska, Katarzyna Sobolewska, Tomasz Korzewski i Krzysztof Benke wykreowali przestrzeń totalną, zaprojektowaną w każdym calu, która jednocześnie spełnia oczekiwania funkcjonalne użytkowników.
bar kawowy
© Jacek Kołodziejski
wolni strzelcy
Podstawowym założeniem projektowym było dopasowanie charakteru zaprojektowanej przestrzeni do modelu pracy. Kto korzysta z przestrzeni coworkingowych? Są to najczęściej freenalnserzy, osoby prowadzące własną działalność, ale pracujące w lekkim, zwinnym modelu czy też cyfrowi nomadzi, którzy mogą pracować wszędzie, ale okazjonalnie potrzebują przystani. W tych przypadkach granica między pracą a życiem codziennym jest rozmyta. Biznesowy telefon załatwia się przy kawie, godziny przedpołudniowe służą za przerwę na praktykę jogi, a na maile odpisuje się, leżąc na kanapie. Dlatego przestrzeń The Nest łączy w sobie tradycyjne biurowe formy z tymi bardziej domowymi. Każde piętro ma nieco inny charakter. Do pracy dostępne są zarówno przestrzenie wspólne, o niezobowiązującym kawiarnianym charakterze, jak i wydzielone biura. The Nest posiada także sale konferencyjne miejsce przeznaczone na większe wydarzenia oraz przestrzeń dla dzieci wraz z opieką opiekunki.
przestrzenie wspólne
© Jacek Kołodziejski
kojący błękit
Całość utrzymana jest w błękitnej tonacji, nie są to jednak rozmyte pastele a wyraziste kolory. Dodatki w kolorze złotym bądź miedzianym dobrze się komponują. Konsekwentne stosowanie tej kolorystyki i jej tonacja sprzyjają koncentracji. Ciekawy efekt osiągnięto poprzez zestawianie ze sobą różnych materiałów. Ceramiczne kafle sąsiadują z prostym mdf-em, tworząc zaskakujące zestawienie. Jednak elementem, który najbardziej przykuwa uwagę, są marmurkowe tapety. To autorskie wzory zaprojketowane przez Kasię Korzeniecką. Zastosowano je na filarach wszystkich pięter, co powoduje wrażenie jednorodności wnętrza. Są ornamentalne i bardzo dekoracyjne, ale jednocześnie marmurkowy wzór ma charakter naturalny, co nadaje im bezpretensjonalności.
biurko z szafkami
© Jacek Kołodziejski
meble biurowe inaczej
Przestrzeń wypełniają specjalnie do niej zaprojektowane meble. Projektanci pomyśleli o dwóch rodzajach umeblowania. Pierwszy z nich to wyposażenie przestrzeni otwartych. To meble modułowe łączące stoły i sofy, które można zestawiać w różne kombinacje. Mogą służyć zarówno do pracy, jak i do wypoczynku. Uwzględniają też podstawki na kwiaty. Drugi typ mebli to wyposażenie biur, o bardziej tradycyjnym charakterze. Składają się na nie biurka oraz szafki, które również można dowolnie zestawiać.
stół do pracy lub spotkań
© Jacek Kołodziejski
dzieło totalne
The Nest to projekt całościowy: od idei do najmniejszego detalu. Projektanci i projketantki z Beza Projekt współpracowali także z Futu, autorami identyfikacji wizualnej marki. Dzięki temu powstało bardzo spółne wnętrze, które redefiniuje przestrzeń biurową.