Autorem najnowszej realizacji na londyńskim lotnisku Heathrow jest biuro z Krakowa — Iliard Architecture & Interior Design. Projektanci i projektantki zaprojektowali przestrzenie wspólne w hotelach Radisson i Radisson RED. Strefy wejścia, recepcji, lobby, dwie restauracje, bar oraz dwie strefy konferencyjne są utrzymane w ponadczasowej elegancji i klubowym nastroju.
Obecność prac polskich projektantów za granicą zawsze cieszy. Krakowski Iliard dostarcza nam tej radości coraz częściej. Pracownia intensywnie rozwija swoją działalność na zachodnich rynkach. Projektanci z Iliard są autorami wnętrz hoteli należących do największych sieci w takich miastach jak Mediolan, Oslo, Leeds, Praga czy Kolonia.
hotelowe lobby
© Radisson Hotel Group
ikona motoryzacji i designu
Realizacja na Heathrow została oddana do użytku w czerwcu 2020. Już od progu gości wita ikona brytyjskiej motoryzacji w kolorze marki Radisson RED, czyli soczystej czerwieni. Mini Cooper potraktowany jako element wystroju jest zaskakujący i wzbudzający ciekawość. Jednocześnie sam w sobie jest obiektem designu. Pasuje też do wnętrza zlokalizowanego na lotnisku poprzez nawiązanie do mobilności i środków transportu. Ponadto nie jest to tylko i wyłącznie dekoracja. Bagażnik samochodu może służyć jako tak zwany „welcome corner”, czyli miejsce, gdzie serwowane będą powitalne przekąski dla hotelowych gości.
Mini Cooper w lobby
© Radisson Hotel Group
wnętrza z charakterem
Hotelowe wnętrza, w szczególności te na lotniskach, często bywają bezosobowe. Nie można tego powiedzieć o kreacji biura Iliard. Wnętrza przestrzeni wspólnych są eleganckiej, utrzymane w nieco klubowej kolorystyce z powtarzającymi się czerwonymi elementami. Beata Mazur, architektka prowadząca z pracowni Iliard podkreśla:
W projekcie mieszamy odważną kolorystykę, mocne akcenty i klimatyczne oświetlenie, osadzając je jednak w pewnym uniwersalnym kontekście. Powstały eleganckie wnętrza, które przełamujemy codziennym, casualowym stylem
hotelowy bar
© Radisson Hotel Group
dwa w jednym
Największym wyzwaniem dla projektantów było połączenie w miejscu istniejącego wcześniej hotelu dwóch marek – Radisson i Radisson RED. Łukasz Koziana, współzałożyciel Iliard, tłumaczy:
W Radissonie to pierwsza taka próba, w zasadzie eksperyment. Uczestniczyliśmy poniekąd w dość istotnym dla tego brandu procesie. Ważnym z perspektywy rozwoju sieci i planów na realizacje podobnych połączeń w innych miastach i hotelach.
W efekcie obiekt hotelowy mieści prawie 900 pokoi o różnych standardach i stylach wykończenia. Dwie marki skierowane są do różnych sektorów klientów. Inwestorowi zależało, aby w częściach ogólnodostępnych panowała równowaga pomiędzy prostotą wystroju Radissona a intensywnymi, ekskluzywnymi wnętrzami marki RED. Beata Mazur dodaje:
Ważną inspiracją przy projektowaniu była zasada „share & connect”, którą kieruje się marka Radisson RED. – Chodzi o taką aranżację i wyposażenie wnętrza, aby zachęcało ono do interakcji i wspólnego spędzania czasu przez gości. Wyrazem tego jest np. umieszczanie w przestrzeniach wspólnych różnego rodzaju gier, takich jak bilard czy piłkarzyki. W przypadku Heathrow na eleganckich półkach udekorowanych regałów umieściliśmy ciekawe i nieszablonowe planszówki
przestrzeń relaksu
© Radisson Hotel Group
Wyzwanie trudnego czasu
Wyzwaniem okazał się także czas, na jaki przypadło projektowanie i realizacja wnętrz Heathrow w Londynie. Prace koncepcyjne rozpoczęły się w lutym 2019 roku, a roboty budowlane zaczęto w pierwszym kwartale 2020 roku. Zbiegło się to z ogłoszeniem światowej pandemii. Projektanci zareagowali błyskawicznie, uwzględniajac konieczne zmiany w projekcie, które poprawiają bezpieczeństwo gości i umożlowają korzystanie z przestrzeni hotelowych nawet przy zaostrzonym reżimie sanitarnym. Beata Mazur tak opisuje ten proces:
Po przeanalizowaniu ilości miejsc siedzących ich odległości od siebie w przestrzeniach wspólnych, część mebli tymczasowo musiała zostać zmagazynowana i czeka na lepsze czasy. Wyznaczyliśmy też linie kolejek i poruszania się osób, rozmieściliśmy panele rozdzielające z plexi starając się, aby nie były we wnętrzach „obce” i aby ich forma i wykończenie były dopasowywane do estetyki wnętrz. Dla Iliard był to pierwszy tak duży i ważny temat, którego nadzór autorski realizowaliśmy praktycznie w całości on-line. To była absolutna nowość dla nas wszystkich. Mimo tego, dzięki świetnej współpracy z firmą project managerską oraz wykonawczą i pozostałymi projektantami i podwykonawcami, cały proces przebiegał sprawnie.