Dawna fabryka pomp w Lesznie od dłuższego czasu bardziej straszyła, niż zachwycała swoją oryginalną architekturą. Powstała w drugiej połowie XIX wieku z inicjatywy przedsiębiorcy Philippa Hannacha.
Za pomysł rewitalizacji dawnej fabryki odpowiedzialny jest Michał Biegajski, lokalny działacz. Na swoim koncie ma już wiele takich zrealizowanych projektów (w tym nagrodzonych za najlepszą rewitalizację w województwie). Koncepcja obejmowała stworzenie nowoczesnych loftów i lokali usługowych.
Jak mówi sam Michał Biegajski:
Przywrócenie do życia obiektu to niełatwe zadanie pod względem zarówno koncepcyjnym, finansowym i organizacyjnym. Musimy też nadać mu nową funkcję — zaadaptować na potrzebę rynku i mieszkańców zachowując przy tym jego niezwykły industrialny charakter. W swoich działaniach oddajemy hołd historycznemu wyrazowi miasta. Udało mi się zebrać najlepszych specjalistów, którzy rozumieją ideę, energię i pasję towarzyszącą temu przedsięwzięciu.
Za projekt całego kompleksu budynków i elewacji dawnej fabryki odpowiada Mariusz Popiołek z pracowni ArchiTeka. Jego głównym założeniem było stworzenie spójnej z otoczeniem formy. Na tym jednak plany się nie kończą. Jak sam przyznaje:
Przy projektowaniu dużą wagę stawiamy na najwyższej jakości materiały, aby mieć pewność, że budynki zachowają swój charakter i walory historyczne, które są dużym atutem tego miejsca.
Kompleks usytuowany jest przy dawnych wałach fortyfikacyjnych — al. Juliusza Słowackiego, które idealnie okalają zielenią ceglane mury fabryki, którą chcemy również przenieść do wnętrza kompleksu poprzez m.in. zielone dachy. Projektowanie w istniejącej poprzemysłowej tkance nie jest proste — należy wsłuchać się w głos minionych epok, nie tracąc przy tym świadomości dotyczącej oczekiwań dzisiejszego świata. Należy zrównoważyć i wprowadzić harmonię między starym a nowym.
Rewitalizacja dawnej fabryki pomp w Lesznie
© Sikora Wnętrza Architektura
Projektowaniem wnętrz pofabrycznych loftów zajął się Jan Sikora z pracowni Sikora Wnętrza Architektura. Największą inspirację stanowią naturalne dla takich przestrzeni elementy — obszerne dzielone przeszklenia, ceglane ściany i industrialne konstrukcje. Kręte stalowe schody czy kolumny nadadzą pomieszczeniom charakteru, równocześnie oddając ducha fabryki sprzed ponad wieku. Projektantowi zależy, by zachować charakter miejsca, wzbogacając go, grając z konwencją.
Inne realizacje pracowni Sikora Wnętrza Architektura zobaczycie tutaj.
Jan Sikora tak opowiada o udziale w tym projekcie:
Uwielbiam takie projekty i działania. Podczas pierwszego spotkania w Lesznie zobaczyłem, że zespół prowadzony przez Inwestora — Pana Michała Biegajskiego — to prawdziwy dream team. Ludzie niebojący się odważnych rozwiązań, pełni energii i szukający intensywnej pracy na rzecz rewitalizacji. Zafascynowała mnie ta energia i ze swoim zespołem ruszyliśmy dynamicznie do pracy. Zaprojektowany przez nas loft w Kuźni pokazuje potencjał miejsca — tu nic nie jest udawane. Przyszli użytkownicy tej przestrzeni znajdą tutaj rzadki produkt: autentyczność połączoną z bezkompromisową jakością. Nie mogę się doczekać tej realizacji!
Planowo drzwi „nowej starej” fabryki pomp w Lesznie zostaną otwarte za rok. Na razie możemy obserwować postępy prac i podziwiać wizualizacje.