Emblem,
projekt: Hamonic + Masson & Associés
Francuska pracownia Hamonic+Masson & Associés zaprojektowała budynek w Lille, znajdujący się na przecięciu głównych szlaków komunikacyjnych – drogowych i kolejowych – oraz w bezpośrednim sąsiedztwie parku Matisse'a. Bryła obiektu opiera się na zakrzywionych liniach, które tworzą spójne połączenie z naturalnym krajobrazem parku, a jej lokalizacja pozwoliła na uzyskanie miana nowoczesnej bramy do miasta.
Budynek Emblem w Lille — projekt powstał w miejscu, gdzie przecinają się główne szlaki komunikacyjne – drogowe i kolejowe – oraz w bezpośrednim sąsiedztwie parku Matisse”a
fot. Guillaume Cortade © Hamonic + Masson & Associés
przemyślany układ przestrzeni
i forma w zgodzie z otoczeniem
Budynek widoczny z perspektywy bulwaru Pasteur wyróżnia się monumentalną skalą i dynamiczną formą. Budynek oferuje 17 tys. m² powierzchni użytkowej, z czego 9 tys. m² przeznaczono na przestrzeń biurową, a 8 tys. m² na funkcje mieszkalne.
Budynek Emblem w Lille — organiczny kształt bryły naturalnie wtapia się w otaczający krajobraz
fot. Clément Bonnérat © Hamonic + Masson & Associés
Pierwsze dwie kondygnacje stanowią podstawę budynku, otaczającą wewnętrzne patio. Podstawa budynku została zaplanowana jako dwukondygnacyjna baza otaczająca wewnętrzne patio. Na jej południowym krańcu wznosi się ośmiopiętrowa część biurowa.
Budynek Emblem w Lille — rzut parteru
© Hamonic + Masson & Associés
Wieża mieszkalna, usytuowana w północnej części konstrukcji, zajmuje piętra od trzeciego do siedemnastego, przy zachowaniu 50-metrowego limitu wysokości. Kompleks uzupełnia trójpoziomowy podziemny parking. Klarowny podział funkcji oraz odpowiednia skala sprawiają, że budynek harmonijnie wpisuje się w otoczenie.
Budynek Emblem w Lille — projekt podzielono na przestrzeń mieszkalną i biurową
fot. Guillaume Cortade © Hamonic + Masson & Associés
podział poziomy,
materiały i kolorystyka projektu
Ściany zewnętrzne obu brył charakteryzują wyraźne podziały poziome. Horyzontalizm szklanej elewacji w części biurowej wyznaczają delikatne linie białych listew. Elementy te płynnie współgrają z łagodnymi krzywiznami bryły, jednocześnie tworząc refleksy odbijające niebo. W części mieszkalnej budynku uwagę przykuwają opasające elewacje balkony, wykonane z blach perforowanych.
Budynek Emblem w Lille — widok na balkony wykonane z blachy perforowanej
fot. Guillaume Cortade © Hamonic + Masson & Associés
Przy jednym z narożników balkony naprzemiennie występują przed zasadniczą linię elewacji, tworząc układ przypominający szachownice. Ziemista paleta barw zastosowana w wykończeniu czerpie inspirację z naturalnego otoczenia parku, co pozwala na subtelne nawiązanie do lokalnego kontekstu i tradycji architektonicznej Lille. Gra materiałów przenosi się także do wnętrz budynku biurowego. Drewno i beton wzajemnie się uzupełniają, tworząc estetyczną przestrzeń.
Budynek Emblem w Lille — przy jednym z narożników balkony wzajemnie przenikają, tworząc układ przypominający szachownice
fot. Guillaume Cortade © Hamonic + Masson & Associés
organiczna bryła budynku
Zaokrąglone narożniki wieżowców i falista elewacja nadają bryle organiczny kształt. Przeszklone kondygnacje w części biurowej harmonijnie wpisują się w krajobraz, a zaokrąglone formy budynku współgrają z układem ruchu pieszych, rowerzystów, samochodów, autobusów, tramwajów i pociągów, sprzyjając integracji przestrzennej.
Budynek Emblem w Lille — widok wnętrza
fot. Guillaume Cortade © Hamonic + Masson & Associés
Precyzyjny projekt i przemyślana skala budynku czynią go dynamicznym i charakterystycznym punktem w krajobrazie miasta. Emblem tworzy spójną, rozpoznawalną i nowoczesną przestrzeń, która harmonijnie wpisuje się w otoczenie.
Oprac.: Anastazja Dżupina
Ilustracje udostępnione dzięki uprzejmości pracowni Hamonic+Masson & Associés.